REKLAMA

Według badań CBOS większość Polaków jest przeciwna przyjmowaniu imigrantów

Według badań CBOS większość Polaków jest przeciwna przyjmowaniu imigrantów

Z badania CBOS wynika, że 72 proc. Polaków jest niechętnych przyjmowaniu do Polski imigrantów spoza Europy, m.in. z Afryki Północnej czy krajów Bliskiego Wschodu. Zgody na przyjmowanie imigrantów nie wyraża również aż 82 proc. Polaków w wieku 18-24 lata. Przyjmowanie „uchodźców” pod pewnymi warunkami popiera 16 proc. respondentów, ale pełną swobodę do osiedlania się wyraża zaledwie 5 proc. Polaków.

REKLAMA

Nadal nie widać definitywnego końca kryzysu migracyjnego, który wybuchł kilka lat temu. Co prawda imigranci z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu nadal docierają do granic Europy, ale unijnym politykom nie udało się przekonać wszystkich społeczności UE do idei przyjmowania imigrantów.  Jak wynika z najnowszego badania CBOS, 72 proc. badanych jest niechętnych przybywaniu do Polski imigrantów. Z kolei 60 proc. Polaków jest zdecydowanie przeciwnych tej koncepcji. Co ciekawe, podobnego zdania jest aż 82 proc. ankietowanych w wieku 18-24. Przyjmowanie przybyszów z Afryki i innych krajów popiera zaledwie 16 proc., choć pod pewnymi warunkami.

Z badania opinii zrealizowanego przez CBOS wynika, że Polacy zdecydowanie sprzeciwiają się przyjmowaniu imigrantów. Zgodę na migrację do Polski wyraża jednak 16 proc. Polaków, natomiast tylko 5 proc. społeczeństwa jest zdania, że Polska powinna pozwolić na swobodne przebywanie i osiedlanie się imigrantów.

Warto podkreślić, że większą przychylność wobec bezwarunkowego osiedlania się migrantów deklarują mieszkańcy miast powyżej 500 tys. (12 proc.) oraz badani identyfikujący się z lewicą (11 proc.). CBOS podkreśla, że – tak jak poprzednio – częstość udziału w praktykach religijnych nie wpływa na stosunek do przyjmowania uchodźców. Znaczenie mają natomiast preferencje partyjne.

Zwolennicy Platformy Obywatelskiej są w największym stopniu gotowi przyjąć imigrantów i pozwolić im na osiedlenie się (17 proc.). Częściej też niż sympatycy Kukiz’15 i PiS uważają, że powinniśmy przyjmować migrantów do czasu, kiedy będą mogli oni wrócić do kraju, z którego pochodzą (47 proc.). Niechętni do otwarcia granic dla migrantów to najczęściej zwolennicy PiS. Aż 80 proc. z nich uważa, że Polska w ogóle nie powinna przyjmować uchodźców.

Badanie przeprowadzono w dniach 7–14 czerwca na liczącej 989 osób próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

źródło: pch24.pl

Zachęcamy, wesprzyj!!!

REKLAMA

Komentarze