REKLAMA

W Unii Europejskiej wyrzuca się 17 mld kg owoców i warzyw rocznie

W Unii Europejskiej wyrzuca się 17 mld kg owoców i warzyw rocznie

Wspólnotowe Centrum Badawcze UE opublikowało raport, w którym informuje o ilości jedzenia, które wyrzuca się w UE.

REKLAMA

Tym razem Wspólnotowe Centrum Badawcze wzięło pod lupę świeże warzywa i owoce. Gospodarstwa domowe UE wytwarzają rocznie na jedną osobę 35,3 kg odpadów w postaci świeżych owoców i warzyw; z łatwością można by uniknąć produkcji ok. 14,2 kg tych odpadów – czytamy w raporcie.

Analiza badań dowodzi, że owoce i warzywa to 50% odpadów żywnościowych, które są wytwarzane przez gospodarstwa domowe w Unii Europejskiej. Tymczasem ONZ informuje, że aż 1/3 żywności jest tracona bądź też marnowana.

Badania zostały prowadzone dla 51 różnych rodzajów świeżych owoców i warzyw, w 6 krajach UE . Udział wzięły Niemcy, Hiszpania, Dania, Holandia, Finlandia i Wielka Brytania. Odpady żywnościowe są nie tylko stratą pieniędzy, wody oraz gleby ale i emitują gazy cieplarniane – apeluje JSR.

Można się tego spodziewać, biorąc pod uwagę, że stanowią one około jednej trzeciej wszystkich naszych zakupów żywnościowych, a z reguły część ich masy jest niejadalna (np. obierki, skórki). Poza tym są wysoce nietrwałe i stosunkowo tanie – pisze JRC.

Portal radiomaryja.pl zwraca uwagę, że ilość odpadów można zmniejszyć poprzez zastosowanie odpowiednich strategii, które zapobiegną marnotrawstwu jedzenia. Marnowanych jest średnio 29 proc. (35,3 kg na osobę) świeżych owoców i warzyw zakupionych w europejskich gospodarstwach domowych, z czego wyrzucania 12 proc. (14,2 kg) można by uniknąć.

RadioMaryja.pl

 

REKLAMA

Komentarze