REKLAMA

W tym roku ruszy budowa zapory wzdłuż całej wschodniej granicy

W tym roku ruszy budowa zapory wzdłuż całej wschodniej granicy

REKLAMA

Jeszcze w tym roku ma ruszyć budowa ogrodzenia, które ma powstać wzdłuż całej wschodniej granicy Polski. Specjalne ogrodzenie ma uniemożliwić niekontrolowaną migrację dzików, które przenoszą wirus ASF. Afrykański pomór świń jest śmiertelnym zagrożeniem dla polskich hodowli trzody chlewnej. 

Na mocy rządowego rozporządzenia, specjalne ogrodzenie powstanie na długości aż 1200 km. Ma oddzielić terytorium Polski od Obwodu Kaliningradzkiego, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Podsekretarz stanu w resorcie rolnictwa Rafał Romanowski przyznaje, że zapora ma być prostą konstrukcją wkopaną w ziemię.

REKLAMA

Znając zachowania dzików wiemy, że one by sobie poradziły z taką przeszkodą bez wkopania jej w ziemię. Ta zapora będzie wyglądać podobnie do tych, jakie obserwujemy dziś wzdłuż autostrad. One spełniają swoje zadania – tłumaczy Rafał Romanowski.

Zaporę stanowić mają drewniane pale z siatką. Budowana ma być także na wodach granicznych. Koszt inwestycji oszacowano wstępnie na ponad 235 milionów złotych – dodał wiceminister. – To jest budowa, którą trzeba wykonać i utrzymywać w porozumieniu ze służbami, między innymi strażą graniczną czy strażą pożarną. Należy opracować furty i bramy w ten sposób, by nie zagrażało to w żaden sposób bezpieczeństwu naszych granic – mówi Romanowski.

Według projektu, zapora ma być gotowa na koniec 2020 roku. Do tej pory potwierdzono w Polsce ponad póltora tysiąca przypadków wirusa ASF u dzików.

onet.pl
REKLAMA

Komentarze