REKLAMA

USA zniosły sankcje wobec firm kontrowersyjnego rosyjskiego oligarchy

USA zniosły sankcje wobec firm kontrowersyjnego rosyjskiego oligarchy

Rosyjski oligarcha, Oleg Deripaska, wie jak przeżyć ciężkie czasy. Departament Skarbu zniósł sankcje wobec firm kontrowersyjnego Rosjanina.

W kwietniu USA zdecydowało wprowadzić ostrzejsze sankcje wobec Rosji, z tego powodu imperium aluminiowe Deripaski znalazło się w tarapatach. Oligarcha postanowił się jednak nie poddawać i negocjować z amerykańskimi urzędnikami.

Jeśli pójdę na dno to razem z sobą pociągnę wiele zachodnich firm – przestrzegał Stany Zjednoczone przed utrzymywaniem sankcji wobec jego firm. Oleg Deripaska rozumie lepiej niż większość rosyjskich oligarchów jak za pieniądze kupuje się wpływy w Waszyngtonie – komentuje natomiast były funkcjonariusz Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, Michael R. Carpenter.

Departament Stanu postanowił wydać kontrowersyjną decyzję i w ubiegłą środę zniósł sankcje wobec firm Rusal. Wymaga ona jeszcze akceptacji przez Kongres. Decyzja, ze względu na przeszłość Rosjanina, odbiła się szerokim echem w mediach społecznościowych, jednak w samych USA decyzja przeszła właściwie niezauważona – administracja ogłosiła ją bowiem w okresie narastającego konfliktu Białego Domu z demokratami w Kongresie o finansowanie działalności rządu federalnego.

Oleg Deripaska miał być powiązany z zamachem stanu w Czarnogórze, był również oskarżany o powiązania z rosyjską mafią. Oligarcha ma być również blisko związany z prezydentem Putinem, czy jest skoligacony z rodziną Borysa Jelcyna.

forsal

 

REKLAMA

Komentarze