REKLAMA

Czy Ukraińcy zlikwidują polskie szkoły? Rozmowa na poważnie #1 [WIDEO]

Czy Ukraińcy zlikwidują polskie szkoły? Rozmowa na poważnie #1 [WIDEO]

REKLAMA

Przedstawiamy nowy program Mediów Narodowych – “Rozmowa na poważnie”. W pierwszym odcinku wystąpią Łukasz Walczak, Michał Kowalczyk i Tomasz Rola. Podstawowe pytanie, na które starają się odpowiedzieć goście MN to – Czy Ukraińcy zlikwidują polskie szkoły?

Łukasz Walczak, prowadzący nowy program, przedstawia główny temat rozmowy, a więc ustawę o edukacji i nauczaniu w języku polskim na Ukrainie. Ustawa ta budzie zaniepokojenie wśród Polaków mieszkających na Ukrainie. Nowe przepisy mają między innymi wymuszać nauczanie w szkołach mniejszości narodowych w języku ukraińskim.

Tomasz Rola – prezes Fundacji Kompania Kresowa powiedział m.in. Ustawa jest całościowa, zmienia cały system edukacji. Jest ona ogólnie pozytywnym krokiem, ale ma zapisy bardzo kontrowersyjne. Ukraińcy dopuszczają istnienie klas mniejszościowych tylko na najniższym poziomach edukacji. Do tej pory istniały szkoły polskie, węgierskie, francuskie, gdzie nauka toczyła się na wszystkich poziomach, w języku polskim, węgierskim, etc.

Węgry zupełnie inaczej zareagowali na wprowadzane ustawy. Głos zabierał przede wszystkim minister Péter Szijjártó. Uważa on, że ta ustawa to cios w plecy dla Węgier – zauważa ekspert od spraw Węgier, Michał Kowalczyk.

REKLAMA

Całość rozmowy można obejrzeć w poniższym materiale. Aby być na bieżąco z produkcjami Mediów Narodowych polecamy subskrybować nasz kanał na portalu YouTube!

Media Narodowe

REKLAMA

Komentarze