REKLAMA

Udane zatrzymanie przestępców podatkowych. Skarb Państwa stracił pół miliarda złotych

Udane zatrzymanie przestępców podatkowych. Skarb Państwa stracił pół miliarda złotych

Ponad dwa tygodnie temu funkcjonariusze CBA przeprowadzili skoordynowane zatrzymania przestępców podatkowych. Łącznie zatrzymano 20 osób, w tym zawodnika MMA podejrzanych o oszustwa podatkowe. Skarb Państwa w wyniku działań grupy podejrzanych stracił blisko pół miliarda złotych.

REKLAMA

Funkcjonariusze CBA z Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji, a także Prokuratura Krajowa prowadziła od dłuższego czasu śledztwo związane z podejrzaną grupą ludzi oszukującą Skarb Państwa, unikając płatności podatku VAT.

Ponad dwa tygodnie temu tj. w dniach 15-17 września blisko 200 policjantów z Centralnego Biura Śledczego, a także z Biura Operacji Antyterrorystycznych i Krajowej Administracji Skarbowe, przeprowadzili akcję zatrzymania przestępców.

Zobacz także: Wybory prezydenckie USA. Sondaże: wzrasta przewaga Bidena nad Trumpem

Działania przeprowadzono w województwach zachodniopomorskim, śląskim, mazowieckim, podlaskim, dolnośląskim, łódzkim, świętokrzyskim i wielkopolskim, czyli – jak wynika z ustaleń śledztwa – na terenach, na których funkcjonowali sprawcy.

Jak przekazał Paweł Żukiewicz z CBŚP dokonano zatrzymania na kilkudziesięciu osobach – „Policjanci zatrzymali 20 osób i przeszukali 42 lokalizacje, w tym mieszkania podejrzanych oraz siedziby spółek i biur rachunkowych. Zabezpieczono sprzęt komputerowy, nośniki danych oraz dokumentację”.

Głową mafii zawodnik MMA

Wśród grupy zatrzymanych znalazł się zawodnik MMA Sergiusz U. To w jego siłowni znajdującej się w Dąbrowie Górniczej odbywały się spotkania podejrzanych. Z stamtąd też kierował całą organizacją przestępczą.

Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i oszustw skarbowych, tzw. zbrodni VAT-owskiej, za które sprawcom grozi do 25 lat pozbawienia wolności.

„Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, prokurator skierował wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec dziesięciu podejrzanych. Sąd podzielił argumentację prokuratora i uwzględnił wnioski” – informuje prokuratura.

Zachodniopomorska PK ustaliła, że grupa wprowadziła do obiegu fałszywe faktury o wartości blisko pół miliarda złotych, a w działalność przestępczą zaangażowanych było blisko 200 firm z całego kraju. Prokuratura poinformowała, że działanie sprawców doprowadziło do uszczuplenia podatku VAT w wysokości około 80 milionów złotych.

interia/pap

REKLAMA

Komentarze