REKLAMA

Trump wprowadza cła na import stali i aluminium. Jest odpowiedź Junckera

Trump wprowadza cła na import stali i aluminium. Jest odpowiedź Junckera

Donald Trump zapowiedział w Białym Domu, że wprowadzi w przyszłym tygodniu cła na import stali i aluminium. Na te słowa zareagował Jean-Claude Juncker, który stwierdził, że Unia Europejska odpowie „w sposób zdecydowany”.

Wiadomość została od razu podana przez największe stacje telewizyjne i radiowe. Krytycy prezydenta ostrzegają, że nowe cła doprowadzą do eskalacji i tak już sporych napięć w relacjach z Chinami i innymi partnerami handlowymi USA.

REKLAMA

Jednak jak twierdzi Trump, nowe przepisy mają pomóc przedsiębiorcom. – Przemysł stali i aluminium zobaczy dużo dobrych zmian – powiedział prezydent. – Po raz pierwszy od długiego czasu będziecie mieli ochronę i odbudujecie wasz przemysł (…). Tylko o to proszę. Musicie odbudować swój przemysł.

Wzrost produkcji stali i aluminium za granicą spowodował spadek ich cen, co w konsekwencji zaszkodziło amerykańskim producentom. Resort handlu aktualną sytuację za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA. Prezydent liczy na to, że wprowadzenie nowych przepisów przysporzy to nowych miejsc pracy.

Nasz przemysł stali i aluminium (oraz wiele innych) był dziesiątkowany przez dekady niesprawiedliwych umów handlowych zawartych z krajami całego świata i złych regulacji prawnych. Nie możemy pozwolić, by nasz kraj, nasze firmy i pracownicy byli dłużej wykorzystywani. My chcemy wolnego, sprawiedliwego i mądrego rynku! – napisał na Twitterze prezydent USA.

Na decyzje Trumpa zareagował Juncker. Szef KE oznajmił, że Unia „głęboko żałuje”, że USA podjęły taką decyzję. – Nie będziemy siedzieć bezczynnie, podczas gdy wobec naszego przemysłu zastosowano niesprawiedliwe środki, które stanowią zagrożenie dla tysięcy europejskich miejsc pracy (…). UE zareaguje w sposób zdecydowany i proporcjonalny, aby bronić swych interesów – powiedział polityk.

onet.pl/Twitter

REKLAMA

Komentarze