REKLAMA

Timmermans znów grozi Polsce i Węgrom. „Czy na pewno jesteście z nami?”

Timmermans znów grozi Polsce i Węgrom. „Czy na pewno jesteście z nami?”

Frans Timmermans w wywiadzie dla brytyjskiego „Financial Times” po raz kolejny narzekał na Polskę i Węgry. Nie zawahał się nawet przed pogróżkami. 

Zdaniem Timmermansa, spór pomiędzy Brukselą i polskim rządem to element szerszego zjawiska postępującego w całej Europie. „Bo nic, nic, nic nie jest już oczywiste; ani demokracja, ani szacunek dla praw człowieka, ani trójpodział władzy. Musimy bronić wszystkiego, o czym myśleliśmy, że zostało już raz na zawsze ustalone i jest nienaruszalne” – powiedział.

Wiceszef KE zastanawiał się również, czy rozszerzenie struktur UE nie było błędem.

„Oczywiście, że człowiek się zastanawia: czy byłem w błędzie? Ale doszedłem do wniosku – patrząc na liczby i rozmawiając z wieloma ludźmi w Europie Środkowo-Wschodniej – że nie, nie popełniliśmy błędu. Te społeczeństwa – przy wszystkich wyzwaniach, z jakimi się mierzą – czują głębokie przywiązanie do Unii Europejskiej, pomimo tego, co mogą mówić politycy, i pomimo wyborczych gierek wokół tego” – tłumaczył.

Timmermans ocenił, że Kaczyński jest bardziej ideologiem, a węgierski premier Viktor Orban – taktykiem. „(Orban) to taki typ faceta, który przy limicie prędkości 120 km/h będzie jechał 140 km/h i nikt nie zareaguje – może trochę pomarudzi – ale jak mu się zwróci uwagę przy 160 km/h, że jedzie zbyt szybko, to zwolni do 140 km/h i powie: >Czyż nie jestem dobrym chłopcem?<”.

Wiceszef KE ostrzegł również przed podziałem UE na mniejsze bloki. „W pewnej chwili, jeśli nadal będzie się to rozwijało w ten sposób, ktoś przy stole zacznie pytać: >Czy na pewno jesteście z nami? Musicie zdecydować: czy jesteście z nami?<” – tłumaczył Timmermans.

 

radiomaryja.pl
REKLAMA

Komentarze