REKLAMA

Szykuje się podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy – poszukiwanie funduszy na piątkę plus

Szykuje się podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy – poszukiwanie funduszy na piątkę plus

Rząd od przyszłego roku szykuje wprowadzić podwyżkę akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe. Planowane zmiany mają przyprowadzić dla budżetu państwa zysk finansowy w postaci 1,146 mld zł. Wiąże się to z planowany wprowadzeniem pięciu postulatów wyborczych Jarosława Kaczyńskiego.

Od 2020 roku rząd szykuje wprowadzić 3 procentową podwyżkę akcyzy na alkohol i papierosy. Na pierwszy ogień pójdzie zwyżka cen produktów alkoholowych, która podrożeje od 1. stycznia, natomiast papierosy podrożeją od lipca.

Czytaj więcej: Wszechpolacy przeciwko lichwie: „Brońmy społeczeństwo przed sidłami oszustów”

„Od 2020 roku planowane są natomiast kolejne istotne zmiany o charakterze systemowym, do których zaliczyć należy indeksacja stawki podatku akcyzowego na napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie” – podaje ministerstwo finansów.

Nowością ma być wprowadzenie podatku akcyzowego dla płynów do papierosów elektronicznych. W tym przypadku rząd musi zmienić ustawę z 12. grudnia 2017 roku. o podatku akcyzowym. Każdy mililitr specjalnego płynu ma został obłożony podatkiem wysokości 0,5 zł.

Z informacji wynika, że resort finansów nie posiada dokładnych statystyk dotyczących wielkości obrotu płynu do papierosów elektronicznych w Polsce. Szacuje się, że może być rocznie sprzedawane 150 tys. litrów.

rzeczpospolita

REKLAMA

Komentarze