REKLAMA

Szwecja: Jeden samochód policyjny musi wystarczyć na 13% obszaru kraju

Szwecja: Jeden samochód policyjny musi wystarczyć na 13% obszaru kraju

Szwecja wkrótce osiągnie limit funkcjonariuszy policji działających na słabo zaludnionych obszarach na północy Szwecji. Jeden samochód policyjny będzie dostępny w okręgu, który można porównać do wielkości Chorwacji.

Szwecja jest dość dużym krajem pod względem powierzchni, piątym w Europie.

13% – 450 000 km2 kraju należy do okręgu policyjnego Północnej Laponii. Obejmuje on trzy szeroko rozciągnięte gminy: Kiruna, Gällivare i Jokkmokk, które należą do największych gmin w całym kraju, wedle obszaru.

„Osiągnęliśmy limit personelu w jednostkach policji.”– mówi Johan Claesson, przedstawiciel Północnego Związku Policyjnego Svenska Dagbladet.

Zazwyczaj okręg policji północnej ma dwa samochody na służbie, ale według miejscowego kierownictwa policji, okręg musi sobie poradzić z jednym. Drugi samochód będzie stał w tak zwanej gotowości.

„Oznacza to, że musisz dotrzeć na stację w konkretne godziny, a stamtąd potrzeba czasu na transport. Problem polega na tym, jeśli coś się stanie, to jakiego rodzaju wsparcie możesz uzyskać? Dla nas jest to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa dla naszych funkcjonariuszy policji.”– mówi Johan Claesson, dodając, że nie tylko sosny i szczyty górskie istnieją w północnej części Szwecji.

„W lecie odnotowujemy znaczny wzrost populacji wśród turystów i wczasowiczów. Jeśli coś się wydarzy, konsekwencją jest to, że ludzie muszą dłużej czekać na pomoc.” – dodaje Claesson.

voiceofeurope.com

REKLAMA

Komentarze