REKLAMA

Szefowa CDU zaskakuje postrzeganiem roli UE: „Celem nie może być superpaństwo”

Szefowa CDU zaskakuje postrzeganiem roli UE: „Celem nie może być superpaństwo”

REKLAMA

Nowa szefowa CDU Annegret Kramp-Karrenbauer ma diametralnie inne zdanie na temat tzw. Superpaństwa europejskiego od swojej poprzedniczki Angeli Merkel. Podkreśla ona rolę państw narodowych w UE.

Szefowa CDU odpowiedziała na wezwanie Prezydenta Francji Emmanuela Macron, który wezwał do odnowy Unii Europejskiej. Wzywał on m.in. do rewizji traktatów czy też utworzenia służb granicznych UE.

Czytaj więcej: PiS szantażuje Polaków. „Zabiorą to, co my daliśmy!”

Annegret Kramp-Karrenbauer, aby Europa była silniejsza stwierdziła, że musi być oparta na – „Partiach, parlamentaryzmie, praworządności, indywidualnej wolności i socjalnej gospodarce rynkowej”.

Nowa szefowa rządzącej Niemcami partii zgodziła się, że UE musi kontynuować wspólną politykę migracyjną i razem chronić strefę Schengen.

Państwa narodowe istotnym elementem w UE

Następczyni Merkel na fotelu lidera partii CDU powiedziała, że – „Celem Brukseli nie może być europejskie superpaństwo, a instytucje europejskie nie mogą sobie rościć prawa do moralnego prymatu wobec współpracy z rządami narodowymi”.

REKLAMA

Kontynuując wywód wystosowała tezę, że – „Odnowa Europy nie powiedzie się bez państw narodowych”.

Niektóre odłamy Islamu niezgodne z europejskimi wartościami

Kolejnym odmiennym poglądem od swojej poprzedniczki Kramp-Karrenbauer wykazała się w kwestii podejścia do wyznawców Mahometa.

Zaskoczyła opinią, mówiąc wprost – „Niektóre odłamy islamu są nie do pogodzenia z europejskim wyobrażeniem o otwartym społeczeństwie”.

Zaproponowała wspieranie sił islamskim, które żyją w symbiozie z europejska kulturą. Budowa na uczelniach katedr kształtujących odpowiednio imamów w duchu oświecenia i tolerancji miałoby w tym pomóc.

Według liderki CDU błędem jest wspólnota długu, europeizacja systemów socjalnych oraz próby wprowadzenia jednolitej płacy minimalnej w krajach unii.

wp.pl

REKLAMA

Komentarze