REKLAMA

Szaleństwa PiS ciąg dalszy – rząd drastyczne podnosi opłatę paliwową

Szaleństwa PiS ciąg dalszy – rząd drastyczne podnosi opłatę paliwową

Szaleństwa PiS ciąg dalszy – rząd drastyczne podnosi opłatę paliwową. To już kolejne podwyżki dla Polaków w przeciągu zaledwie kilku miesięcy.

REKLAMA

Rząd Prawa i Sprawiedliwości zdecydował się na na kolejną podwyżkę. Tym razem pod lupę wziął opłatę paliwową. To już druga taka podwyżka! Pierwsza została wprowadzona już w styczniu 2020 roku. Według opublikowanego obwieszczenia opłata ma wynieść 155,49 zł za 1000 litrów benzyny.

Oznacza to, że w porównaniu z 2019 rokiem wzrost wyniósł już ponad 20 złotych, czyli prawie 17 proc. Dla gazów opłata wzrośnie do 187,55 za 1000 kg. To nie pierwsze podwyżki, które czekają Polaków w nowym roku. W górę poszła również cena prądu. Nowa taryfa przewiduje, że cena prądu wzrośnie o 19,5-procent.

Gminy zapowiedziały także wzrost opłat za usługi komunalne. Mieszkańcy wielu polskich miast zapłacą więc również więcej za wywóz śmieci. Tymczasem przeciętna polska rodzina już płaci 3 tys. zł rocznie na usługi komunalne. Podwyżki wymusza oprócz zmian w prawie także sytuacja na rynku odpadowym.

Zdrożeje również alkohol i wyroby tytoniowe. Nowa zmiana podwyższa stawki akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe o 10 proc.: „Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie zmian w ustawie (…) o podatku akcyzowym (…), których głównym celem jest realizacja działań w obszarze podatków.”

Rząd chce też dodatkowej opłaty za cukier. Wpływy zostaną przeznaczone między innymi na zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży. Na co zostanie nałożona dodatkowa opłata? W projekcie zaproponowano, aby podrożały napoje z z dodatkiem monosacharydów, disacharydów, oligosacharydów.

CZYTAJ TAKŻE: Nowe brytyjskie paszporty będą produkowane w polskim zakładzie w Tczewie

REKLAMA

Komentarze