REKLAMA

Stefan Michnik stanie przed sądem? Jest Europejski Nakaz Aresztowania

Stefan Michnik stanie przed sądem? Jest Europejski Nakaz Aresztowania

Wojskowy Sąd Garnizonowy wydał Europejski Nakaz Aresztowania wobec byłego sędziego Wojskowego Sądu Rejonowego Stefana Michnika – poinformował Instytut Pamięci Narodowej. Brat redaktora naczelnego ,,Gazety Wyborczej” jest podejrzewany o 30 przestępstw, m.in. o wydawanie bezprawnych wyroków śmierci na żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.

Śledczy podejrzewają Michnika o „zbrodnie komunistyczne wyczerpujące znamiona zbrodni przeciwko ludzkości”, których miał dokonać w latach 1952-1953. Jak zaznacza prokuratura IPN w Warszawie, odpowiada on za „wydanie bezprawnych wyroków orzekających kary śmierci wobec osób działających na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego; m.in. kuriera 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa oraz jednego z żołnierzy ZWZ, Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość”. Zarzuty wobec Michnika nie były jeszcze w tych sprawach stawiane.

Nowe informacje ws. Marszu Niepodległości. Nie ma jeszcze terminu rozprawy

W toku postępowania zgromadzono materiał dowodowy dający podstawy do przyjęcia, że sędzia Stefan Michnik „sprzeniewierzył się zasadzie obiektywizmu, określonej w art. 5 ówcześnie obowiązującego kodeksu wojskowego postępowania karnego, a orzekając w sprawach karnych kierował się przede wszystkim przesłankami natury ideologicznej, dążąc do fizycznej eliminacji osób postrzeganych przez ówczesne władze jako przeciwników politycznych – powiedział prokurator Andrzej Pozorski.

Stefan Michnik mieszka obecnie w Szwecji. Jak podaje IPN, co najmniej od 2008 r. unika on jakichkolwiek kontaktów z polskimi placówkami dyplomatycznymi i organami ścigania. Nie odbiera też korespondencji jaki są do niego kierowane w sprawie śledztwa.

 

 

REKLAMA

Komentarze