REKLAMA

Skarb Państwa odpowiedzialny za katastrofę hali MTK

Skarb Państwa odpowiedzialny za katastrofę hali MTK

Sąd Okręgowy w Warszawie zadecydował, że Skarb Państwa ponosi cywilną odpowiedzialność za katastrofę hali Międzynarodowych Targów Katowickich.

Największa katastrofa budowlana w Polsce wydarzyła 28 stycznia 2006 roku. MTK zawaliła się, gdy na terenie hali odbywały się targi gołębi pocztowych. W szczytowym momencie wystaę podziwiało nawet 8 tysięcy osób. Dach zawalił się o godzinie 17:00, gdy w pawilonie znajdowało się około tysiąc osób. Zginęło 65 osób, ponad 140 zostało rannych, 26 osób doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Śledztwo w sprawie zamknięto w 2008 roku, natomiast sam proces ruszył w roku 2009. Na ławie oskrażonych znalazło się 11 osób – m.in. szefowie Międzynarodowych Targów Katowickich, projektanci i wykonawcy hali. Wyrok w pierwszej instancji zapadł w 2016 roku. Prawomocne rozstrzygnięcie zapadło we wrześniu 2017 roku.

Bliscy ofiar wystosowali także pozew zbiorowy w 2013 roku. Jednak w dwóch kolejnych instancjach został odrzucony. Jednak Sąd Najwyższy w 2015 r. uznał pozew za dopuszczalny i uchylił dotychczasowe postanowienia sądowe.

Organy państwa miały możliwość zamknięcia obiektu do czasu sprawdzenia wszystkich wątpliwości, ale tego nie zrobiły – mówił pełnomocnik bliskich ofiar tragedii mec. Adam Car.

onet.pl/fot.Youtube

 

REKLAMA

Komentarze