REKLAMA

Rondo Dmowskiego znowu na celowniku! Feministki chcą „Ronda Praw Kobiet”

Rondo Dmowskiego znowu na celowniku! Feministki chcą „Ronda Praw Kobiet”

Skrajnie lewicowe środowiska już po raz kolejny chcą zmieniać nazwę ronda, które nosi imię naszego bohatera, wybitnego polityka Romana Dmowskiego. Feministki uważają, że patron skrzyżowania „budzi kontrowersje i jest zarzewiem konfliktów”. Chcą je przechrzcić na „Rondo Praw Kobiet”.

„Zmieniamy nazwę Ronda Dmowskiego w Warszawie na Rondo Praw Kobiet! Koniec z celebrowaniem zła, nienawiści, rasizmu i pogardy na jednym z najważniejszych warszawskich skrzyżowań, czas świętować dobro, solidarność, prawa człowieka!” – piszą lewicowe aktywistki na Facebooku.

REKLAMA

Czytaj również: Feministki sponsorowane przez zagraniczne organizacje

Feministki napisały również petycję do Rady m. st. Warszawy, w której „argumentują” swój postulat. Dotychczas podpisały się pod nią 1463 osoby.

„Obecna nazwa ronda, nadana w 1995 roku, budzi kontrowersje i jest zarzewiem konfliktów, bowiem działalność polityczna Romana Dmowskiego oparta była na idei wykluczania ze społeczeństwa i narodu grup arbitralnie uznanych za niegodne przynależności do niego. Uważamy, że czas tę nazwę zmienić. Jako obywatele i obywatelki chcemy dbać o to, by przestrzeń wspólna, jaką jest przestrzeń miejska, była wolna od negatywnych konotacji, które mogą wzmagać agresywne i wykluczające wobec jakichkolwiek grup obywateli postawy. Zmiana nazwy Ronda Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet służyć będzie uhonorowaniu najlepszych wzorców, jakie znaleźć można w bogatej polskiej historii” – czytamy w petycji.

Źródło: dorzeczy.pl/prawy.pl

REKLAMA

Komentarze