REKLAMA

Reperkusje po ustąpieniu Prezydenta Algierii trwają – miliarderzy w opałach

Reperkusje po ustąpieniu Prezydenta Algierii trwają – miliarderzy w opałach

Bliska finansjera byłego już Prezydenta Algierii Abdelaziza Butefliki została zatrzymana przez służby. Pięciu miliarderów aresztowano na czas śledztwa korupcyjnego. Wśród nich znajduje się najbogatszy człowiek w kraju Isad Rebrab.

Według podanych informacji przez prywatna stacje telewizyjną Ennahar TV, zatrzymanemu Isadowi Rebrabowi oraz czwórce braci Kuninef prokuratura postawiła zarzuty korupcyjne.

Rebrab stoi na czele firmy Cevital, która zajmuje się importem nierafinowanego cukru z Brazylii i eksportem cukru białego do Tunezji, Libii i innych krajów Bliskiego Wschodu.

Czytaj więcej: „Kolorowy”, który zabił rowerzystę utrudniał śledztwo… bo bał się rasistowskiej policji

Aresztowano ich kilka dni temu po wypowiedzi szefa sztabu algierskiej armii, wiceministra obrony gen. Ahmeda Gaeda Salaha. Powiedział wówczas, iż oczekuje on pociągnięcia elity do odpowiedzialności za korupcję.

Były Premier Ahmed Ujaha oraz obecny minister finansów Mohamed Lukala, zostali wezwani przez sąd w ramach śledztwa dotyczącego sprzeniewierzenia środków publicznych. Oboje są zaufanymi ludźmi byłego prezydenta Butefliki.

82-letni Buteflika podał się do dymisji 2 kwietnia pod presją organizowanych od końca lutego wielotysięcznych i w większości pokojowych protestów. Jego rezygnacja nie uspokoiła jednak nastrojów i protestujący nadal wychodzą na ulice, domagając się odsunięcia od władzy całej elity rządzącej krajem od uzyskania niepodległości w 1962 roku. Żądają także pociągnięcia do odpowiedzialności skorumpowanych polityków.

11 maja w Warszawie odbędzie się ogólnopolska manifestacja #STOP447przeciw roszczeniom diaspory żydowskiej wobec Polski. Weź udział w wydarzeniu KLIK 

onet

REKLAMA

Komentarze