Reforma prawidłowa i zgodna z oczekiwaniami – ministerstwo odpowiada Komisji Europejskiej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ portalsamorzadowy.pl

Przepisy wprowadzające zróżnicowany wiek emerytalny dla kobiet oraz dla mężczyzn są prawidłowe i zgodne z oczekiwaniami społecznymi, jak również polską tradycją – stwierdziło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Była to odpowiedź na list Komisji Europejskiej w sprawie reformy emerytalnej.

Resort otrzymał w poniedziałek list komisarzy Marianne Thyssen i Very Jourovej dotyczący różnicy wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Według komisji stanowi to formę dyskryminacji.

Ministerstwo broni swojej decyzji. – Przywracany wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn na poziomie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, analogiczny jak obowiązujący do czasu wejścia w życie ustawy podnoszącej wiek emerytalny w 2012 r. funkcjonował w Polsce, ze względów kulturowych i społecznych, również w czasie gdy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej i obowiązuje przez cały okres członkostwa w Unii. – napisano w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej resortu.

MRPPS podkreśla także, że różnica w wieku emerytalnym kobiet i mężczyzn obowiązuje także w innych krajach Unii – Austrii, Bułgarii, Czechach, Chorwacji, Litwie, Rumunii, Wielkiej Brytanii.

Do kwestii reformy emerytalnej w Polsce odniosła się w piątek rzeczniczka KE Mina Anreewa. Przypomniała, że polskie prawo w 2012 r. wprowadziło stopniowy wzrost i zrównanie wieku emerytalnego. Reguły te zostały jednak zmienione cztery lata później. Uznała, że jest to wbrew panującym w Unii zasadom, ,,których celem jest postępujące wdrażanie równego traktowania kobiet i mężczyzn”. Zdaniem rzeczniczki reforma emerytalna w Polsce nie jest ,,w duchu europejskiego prawa”.

Obecnie trwa wdrażanie reguł podnoszących wiek emerytalny do 67 lat dla obojga płci. Od 1 października 2017 r. zostanie on obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY