REKLAMA

Putin chce rozdawać paszporty Ukraińcom

Putin chce rozdawać paszporty Ukraińcom

Władimir Putin, prezydent Rosji, oświadczył w sobotę, że Moskwa zamierza objąć wszystkich Ukraińców uproszczonym trybem uzyskiwania rosyjskich paszportów. Przywódca Federacji Rosyjskiej wypowiedział te słowa w Pekinie. Do tej pory Rosjanie wysuwali te propozycje jedynie wobec mieszkańców Doniecka i Ługańska. 

Zasadniczo myślimy o możliwości udzielania paszportów na zasadzie mechanizmu uproszczonego wszystkim obywatelom Ukrainy”, a nie tylko mieszkańcom Doniecka i Ługańska – powiedział rosyjski prezydent.

W środę Putin podpisał dekret, który upraszcza uzyskiwanie rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom samozwańczych republik ludowych donieckiej i ługańskiej. Zostały one utworzone przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy.

Zobacz także: Atak na katolików w Indiach. Podpalono szkołę

Decyzja ta spotkała się z ostrą krytyką, m.in. USA, Niemiec czy Unii Europejskiej. Strona ukraińska uznała, że to kontynuacja rosyjskiej agresji na Ukrainie oraz ingerencji w jej sprawy wewnętrzne.

Rosyjski prezydent na sobotniej konferencji prasowej oświadczył ponadto, że chciałby znać stanowisko prezydenta elekta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na temat konfliktu na wschodzie Ukrainy. Podkreślił, że będzie musiał z nim porozmawiać o sposobach zakończenia wojny.

Źródło: / PAP /

REKLAMA

Komentarze