REKLAMA

Putin chce rozdawać paszporty Ukraińcom

Putin chce rozdawać paszporty Ukraińcom

REKLAMA

Władimir Putin, prezydent Rosji, oświadczył w sobotę, że Moskwa zamierza objąć wszystkich Ukraińców uproszczonym trybem uzyskiwania rosyjskich paszportów. Przywódca Federacji Rosyjskiej wypowiedział te słowa w Pekinie. Do tej pory Rosjanie wysuwali te propozycje jedynie wobec mieszkańców Doniecka i Ługańska. 

Zasadniczo myślimy o możliwości udzielania paszportów na zasadzie mechanizmu uproszczonego wszystkim obywatelom Ukrainy”, a nie tylko mieszkańcom Doniecka i Ługańska – powiedział rosyjski prezydent.

W środę Putin podpisał dekret, który upraszcza uzyskiwanie rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom samozwańczych republik ludowych donieckiej i ługańskiej. Zostały one utworzone przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy.

Zobacz także: Atak na katolików w Indiach. Podpalono szkołę

Decyzja ta spotkała się z ostrą krytyką, m.in. USA, Niemiec czy Unii Europejskiej. Strona ukraińska uznała, że to kontynuacja rosyjskiej agresji na Ukrainie oraz ingerencji w jej sprawy wewnętrzne.

REKLAMA

Rosyjski prezydent na sobotniej konferencji prasowej oświadczył ponadto, że chciałby znać stanowisko prezydenta elekta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na temat konfliktu na wschodzie Ukrainy. Podkreślił, że będzie musiał z nim porozmawiać o sposobach zakończenia wojny.

Źródło: / PAP /

REKLAMA

Komentarze