REKLAMA

Prymas Polski odprawi Mszę Świętą według formularza za uchodźców i wygnańców. Zachęca do tego również parafie w Polsce…

Prymas Polski odprawi Mszę Świętą według formularza za uchodźców i wygnańców. Zachęca do tego również parafie w Polsce…

14 stycznia przypada Dzień Migranta i Uchodźcy. Prymas Polski abp Wojciech Polak zapowiada, iż w dniu tym korzystać będzie z formularza modlitwy za uchodźców i wygnańców. Msza odbędzie się w kościele pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu.

REKLAMA

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest rokrocznie w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego. Jak czytamy w instrukcji Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących z 1978 roku: jest on pomyślany jako odpowiednia okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów.

Jako chrześcijanie, jako ludzie wierzący, doskonale zdajemy sobie sprawę z wartości modlitwy. Pośród wielorakiej pomocy jakiej możemy udzielić uchodźcom i wygnańcom jest również nasza modlitwa za nich. Wsłuchani w zachęty papieża Franciszka podejmujemy ją także w naszej Ojczyźnie – w naszych miastach, kościołach, ufam, że także w naszych domach. Czynimy to szczególnie w Tygodniu Modlitw za uchodźców, podczas dorocznego nabożeństwa Umrzeć z Nadziei, a także w Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony 14 stycznia- napisał w specjalnym liście abp Polak.

Serdecznie zachęcam, abyśmy w naszych parafiach posługiwali się tym formularzem, zwłaszcza w te dni, w których Kościół modli się za tych, którzy uciekając przed wojną i prześladowaniem musieli opuścić swoją Ojczyznę, swój dom i za tych, którzy w drodze do lepszego świata stracili życie- dodaje.

Pomysłodawcą skorzystania z formularza jest jednak nie abp Polak, ale Janina Ochojska. Modlitwę usłyszała ona w Taize, podczas Mszy celebrowanej przez jednego z mieszkających tam Polaków, brata Marka, który raz w tygodniu korzystał ze wspomnianego wyżej formularza.

Co ciekawe, uruchomiona została również specjalna strona internetowa www.mszazauchodzcow.pl, na której odnaleźć można miejsca celebracji Mszy według formularza, a także takowe miejsce zgłosić.

Niepokojące jest to, iż Prymas nie chce poprzestawać na modlitwie (która rzecz jasna nie jest niczym złym), ale przywołuje jednocześnie nauczanie papieża Franciszka, które opiera się na czterech kluczowych słowach: przyjmować, chronić, promować i integrować imigrantów i uchodźców.

 

gosc.pl

REKLAMA

Komentarze