REKLAMA

Protestowali przeciw przywilejom dla cudzoziemców w Rzeszowie

Protestowali przeciw przywilejom dla cudzoziemców w Rzeszowie

REKLAMA

Decyzja rady miejskiej Rzeszowa o zwolnieniu z opłat za przejazdy komunikacją miejską wyłącznie zagranicznych studentów spotkała się ze sprzeciwem społecznym.

Rada miejska Rzeszowa podjęła 19 czerwca z inicjatywy prezydenta miasta Tadeusza Ferenca decyzję by zwolnić z opłat za przejazdy komunikacją miejską studentów z innych państw. Tego samego dnia rada odrzuciła wniosek radnego propozycji by bez biletów mogli jeździć także miejscowi uczniowie. Uchwała wywołała natychmiastową reakcję miejscowej struktury Młodzieży Wszechpolskiej, która zapowiedziała protesty.

REKLAMA

Zgodnie z zapowiedziami wszechpolaków demonstracja odbyła się 25 czerwca. Tego dnia o godzinie 15 zgromadziło się na rzeszowskim rynku pod gmachem ratusza około 200 osób – jak relacjonuje portal Dzieje się na Podkarpaciu. W czasie wiecu głos zabrał prezes okręgu podkarpackiego MW Marcin Kowalski, który opisał przebieg posiedzenia rady na którym podjęła ona kontrowersyjną uchwałę. Zgodnie z jego wcześniejszymi wypowiedziami dla naszego portalu, Kowalski mówił, że kontrolująca radę koalicja proprezydenckiego klubu „Rozwój Rzeszowa” i Platformy Obywatelskiej nie dopuściła przedstawicieli społecznych do głosu w czasie debaty. „Okradli nas z godności Polaka” – powiedział Kowalski uznając fakt uprzywilejowania cudzoziemców za niedopuszczalną dyskryminację.

W czasie manifestacji zgromadzeni trzymali plansze z napisami: „Polak płaci, utrzymuje, cudzoziemiec podróżuje”, „Sprzedaliście nas, pozwalniamy was”, „Opamiętaj się rodaku, Rzeszów najpierw dla Polaków”, a także postulatem „Zero dyskryminacji w rzeszowskiej komunikacji”, „O równości wciąż gadacie, cudzoziemców wywyższacie”. Demonstranci skandowali też pod ratuszem hasła „Ferenc ty łotrze, w Rzeszowie nikt cię nie poprze!” oraz „Banda złodziei, Ferenca banda złodziei!”.

Na wtorek zwołano nadzwyczajne posiedzenie rady miejskiej, które ma zająć się między innymi kwestią ulg w przejazdach komunikacją miejską – jak informuje lokalny portal.

KRESY.PL

REKLAMA

Komentarze