REKLAMA

Prof. Osadczy (Konfederacja): Polityka wschodnia PiS jest bezczelna i cyniczna

Prof. Osadczy (Konfederacja): Polityka wschodnia PiS jest bezczelna i cyniczna

Profesor Włodzimierz Osadczy, jeden z liderów środowiska kresowego, które zasiliły szeregi Konfederacji Korwin Braun Liroy Narodowcy, skrajnie krytycznie wypowiedział się o polityce wschodniej PiS. Według profesora, polityka ta jest „bezczelna i cyniczna”.

W komentarzu dla portalu Kresy.pl profesor Osadczy odniósł się do przystąpienia środowisk kresowych do Konfederacji, zwanej także roboczo Koalicją Propolską:

Brak obrazka

Nasza konferencja prasowa w Sejmie i przystąpienie środowisk kresowych i patriotycznych do Konfederacji jest logiczną konsekwencją tego, czego doświadczaliśmy przez cały dotychczasowy okres rządów PiS. To był okres oszukiwania, zwodzenia środowisk kresowych i kupczenia pamięcią i dalsze uprawianie polityki już nie na kolanach, ale doprowadzonej do szczytu upodlenia – stwierdził kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego.

Jak zaznacza profesor Osadczy, który na co dzień wykłada na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, specjalizując się w tematyce relacji polsko-ukraińskich, wśród środowisk kresowych postawa skrajnie krytyczna wobec polityki obecnie rządzącej partii jest powszechna:

Brak obrazka

Wszystkie osoby i środowiska, z którymi rozmawiałem, jak jeden mąż deklarują dezaprobatę wobec tego rodzaju polityki, bezczelnej i cynicznej, realizowanej z wielką butą mają świadomość, że się ma większość i da się przepchnąć wszystko, co się chce, albo co się każe z ośrodków zagranicznych, które wywierają olbrzymi wpływ na kształt polityki polskiej – mówi profesor.

Jak zaznacza przedstawiciel środowisk kresowych, w obecnej sytuacji dołączenie do Koalicji ProPolskiej jawi się jako coś naturalnego:

– Stąd to jednoczenie się środowisk po prawej stronie sceny patriotycznej i dołączenie do tego środowisk kresowych – zaznacza. – Jak mówiłem wcześniej […] chodzi o przywrócenie narodowi godności i normalności. Amnezja kresowa jest częścią tej upadłości, cechującej III RP rządzoną przez POPiS. Wyzucie z pamięci, co widzimy w tej chwili w kontekście relacji polsko-żydowskich, jest jednym z elementów wielkich rozgrywek geopolitycznych, skierowanych przeciwko narodowi polskiemu jako zwartej społeczności. Trzeba się temu przeciwstawić, wrócić do normalności, począwszy od przywrócenia pamięci i przełożenia jej na konkretne czyny, do których ta pamięć zobowiązuje – podkreśla profesor Osadczy.

REKLAMA

Dodajmy, że jednocześnie do Konfederacji KBLN dołącza dr Lucyna Kulińska, specjalizująca się w badaniu ukraińskiego szowinizmu, autorka m.in. obszernej pracy pod tytułem „Działalność terrorystyczna i sabotażowa nacjonalistycznych organizacji ukraińskich w Polsce w latach 1922-1939”, a także prof. Andrzej Zapałowski, historyk, badacz geopolityki oraz tematyki bezpieczeństwa i wojskowości, w działalności publicznej zabiegający m.in. o godne upamiętnienie żołnierzy Wojska Polskiego walczących z banderowską rewoltą na południowo-wschodnich terenach powojennej Polski. Wraz z profesorem Włodzimierzem Osadczym ww. postacie dołączyły oficjalnie w czwartek do Konfederacji Korwin Braun Liroy Narodowcy.

Sam profesor Osadczy rodzinnie związany jest z Kresami Wschodnimi, urodził się we Lwowie, następnie mieszkał w Łucku na Wołyniu. W obecne granice Polski, narzucone przez Związek Radziecki, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone podczas II wojny światowej, profesor przyjechał w roku 1993. Jest m.in. komentatorem taki mediów jak Radio Maryja, Telewizja Trwam czy portal Kresy.pl, wystąpił również w Mediach Narodowych. Urodził się jako obywatel Ukrainy, ale zrzekł się obywatelstwa tego państwa, obecnie jest obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej. Popularyzuje postać błogosławionego biskupa Grzegorza (Hryhorija) Chomyszyna, ukraińskiego biskupa grekokatolickiego, który sprzeciwiał się ideologii ukraińskiego szowinizmu w okresie międzywojennym.

Kresy.pl / MediaNarodowe.com

REKLAMA

Komentarze