REKLAMA

Prof. Nowak: Polska młodzież nie będzie ginąć za Ukrainę! [WIDEO]

Prof. Nowak: Polska młodzież nie będzie ginąć za Ukrainę! [WIDEO]

REKLAMA

– Są dwa oblicza tego incydentu. Po pierwsze, Rosja putinowska zachowała się jak zwykle agresywnie a druga strona – moim zdaniem – niepotrzebnie wypuściła te okręty akurat teraz, drażniąc rosyjskiego „Wielkiego Niedźwiedzia”. Myślę, że mógł być też element specjalnego prowokowania konfliktu przez Poroszenkę – stwierdził w programie Mediów Narodowych, mówiąc o kryzysie związanym z Morzem Azowskim i Cieśniną Kerczeńską historyk prof. Jerzy Robert Nowak.

– Mamy w sprawie Ukrainy dwie sprzeczne opinie. Jeden jest oficjalny, PiS-owski. Ten jest bardzo za Poroszenką, za Ukrainą w każdym przypadku – tłumaczył prof. Nowak, dając do zrozumienia że nie jest on spójny z poglądami sporej części narodu.

Zaznaczył jednocześnie, że są przyjaźni Polakom Ukraińcy, ale kolejne władze RP ich ignorują. Zamiast tego, państwu ukraińskiemu i kolejnym jego liderom oferuje się bezwarunkowo pomoc, w tym tzw. pożyczki. Polscy politycy nie wykorzystali okazji, by wymusić zmiany w polityce historycznej.

– Większość oligarchów jest tam pochodzenia żydowskiego. Są to ludzie, którzy mają po kilkanaście miliardów dolarów. To po co my dajemy temu państwu „pożyczkę” w wysokości 4 mld dolarów? Niech Poroszenko poświęci się dla kraju i sam je wypłaci – oburzał się profesor.

REKLAMA

– W naszej historii daliśmy się czasem wykorzystywać dla obcych interesów – przypomniał prof. Nowak. – Teraz Polska powinna maksymalnie wpływać na działania pokojowe, na osłabienie napięcia. Żadne pohukiwania nie pomogą na największy problem Ukraińców tj. okradania ich przez własną oligarchię.

Niemiecka gazeta nazwała rekonstruktorów “bandytami”. Teraz zapłaci odszkodowanie?

REKLAMA

Komentarze