REKLAMA

Prezydent Erdogan ponownie wybrany na szefa AKP

Prezydent Erdogan ponownie wybrany na szefa AKP

W sobotę prezydent Erdogan został ponownie wybrany na szefa Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Jak poinformowała turecka oficjalna agencja Anatolia, miało to miejsce podczas kongresu tej konserwatywno-islamskiej partii. Erdogan uzyskał poparcie całej partii.

REKLAMA

Prezydent Turcji podkreślił, że jego państwo będzie niezależne i nie będzie ulegać Stanom Zjednoczonym. Warto podkreślić, że Turcja już od dłuższego czasu ma napięte relacje ze Stanami.

Dzisiaj niektórzy myślą, że mogą nam zagrozić poprzez gospodarkę, sankcje, kursy walut, stopy procentowe i inflację. Odkryliśmy wasze gierki i rzucimy wam wyzwanie – powiedział Erdogan. 

Podkreślił, że Turcja musi pozostać silna.

Jedną z przyczyn tych trudnych stosunków jest to, że Turcja przetrzymuje amerykańskiego pastora Andrew Craiga Brunsona, którego uwolnienia domagają się Stany Zjednoczone. W związku ze sprawą pastora prezydent USA Donald Trump nałożył dwojakie restrykcje na Turcję: podwoił cła na turecką stal i aluminium oraz ukarał sankcjami dwóch ministrów – sprawiedliwości Abdulhamita Gula i spraw wewnętrznych Suleymana Soylu.

Amerykańskie sankcje doprowadziły do zapaści tureckiej waluty. Lira turecka straciła około 40% swojej wartości. Chociaż wpływ na tę sytuację ma także fakt silnego wpływu na gospodarkę prezydenta Erdogana. Prezydent Turcji nie pozwala bankom centralnym na podwyższenie stóp procentowych, co powoduje inflację.

PAP

REKLAMA

Komentarze