REKLAMA

Premier Wielkiej Brytanii pisze do Tuska o przedłużenie Brexitu

Premier Wielkiej Brytanii pisze do Tuska o przedłużenie Brexitu

Brytyjska premier Theresa May napisała w piątek do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska list z prośbą o opóźnienie Brexitu. Podała termin 30 czerwca z opcją wcześniejszego wyjścia w razie uzyskania konsensusu. Zapowiedziała również udział w eurowyborach.

Aby propozycja premier May przeszła musi zostać zaakceptowana przez wszystkie 27 krajów wspólnoty. Najbliższe posiedzenie Rady Europejskiej będzie miało miejsce w przyszłym tygodniu. Unijni liderzy nie są przekonani co do wydłużania Brexitu.

Brak obrazka

Czytaj więcej: Szumełda z KODu przeprasza Młodzież Wszechpolską za swoje kłamstwa

„Strategią rządu zawsze było i pozostaje wyjście ze Wspólnoty w uporządkowany sposób i bez zbędnego opóźnienia. Izba Gmin nie zaaprobowała na razie porozumienia, które pozwoliłoby na taki scenariusz, ani – pomimo znacznych wysiłków ze strony posłów i rządu – nie znalazła większości dla jakiejkolwiek innej propozycji” – przekonuje w liście Theresa May.

Brak obrazka

Donald Tusk zaproponował rządowi brytyjskiemu przedłużenie o rok procesu wychodzenia z UE. Ma to być wariant elastyczny podczas, którego Wielka Brytania w każdym momencie będzie mogła opuścić szeregi wspólnoty.

Premier Theresa May przekonuje, że jej rząd pragnie uczynić to w konstruktywny sposób – „Brytyjski rząd jest stanowczo zdeterminowany, aby do tego doprowadzić i będzie nadal działał jako konstruktywne i odpowiedzialne państwo członkowskie Unii Europejskiej, w zgodzie z zasadą lojalnej współpracy w tym wyjątkowym okresie”.

REKLAMA

Radio Zet

REKLAMA

Komentarze