REKLAMA

,,Prawicowi ekstremiści” obalili satanistyczny pomnik w Atenach

,,Prawicowi ekstremiści” obalili satanistyczny pomnik w Atenach

W Atenach 10-15 osobowa grupa zamaskowanych osób zniszczyła pomnik. Zdaniem środowisk konserwatywnych i religijnych rzeźba miała wymowę satanistyczną.

Monument przedstawia czerwoną, skrzydlatą figurę z bezkształtną, wydłużoną głową. Tego typu stylistyka jest charakterystyczna dla dzieł twórcy obalonego posągu, greckiego artysty Kostisa Georgiou.

Brak obrazka

Rzeźba stała na osmiometrowym cokole w ateńskiej dzielnicy Palaio Faliro od października 2017 roku. Jej tytuł brzmiał „Phylax”, co po grecku oznacza anioła stróża. Jednak według przedstawicieli stronnictw religijnych i konserwatywnych na cokole siedziała raczej postać diaboliczna niż anielska.

Od samego początku istnienia rzeźby budziła ona niezadowolenie środowisk konserwatywnych i religijnych. Jeden z kapłanów prawosławnych odprawił nad nią egzorcyzmy.

REKLAMA

Na tym jednak nie skończył się sprzeciw ludności Aten. Jak to określa burmistrz dzielnicy Palaio Faliro, Dionysys Hatzidakis, odpowiedzialni za to są ,,prawicowi radykałowie”.

Kilkunastoosobowa grupa przywiązała linę do spodu pomnika. Drugi jej koniec do ciężarówki i wykorzystując moc jej silnika obalili rzeźbę.

Władze miasta powstrzymują się od dogłębniejszego opisu sytuacji. Sam Kostis Georgiu twierdzi, że cała ta przemoc przeciwko rzeźbie odbiera mu mowę.

Obecnie trwa naprawa pomnika. Jednak protestujący osiągnęli swój cel – zdobyli rozgłos i naglośnili sprawę.

PCH24.pl

REKLAMA

Komentarze