Białystok: Powstanie mauzoleum dla ofiar totalitaryzmów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Władze Białegostoku wydały pozwolenie na budowę mauzoleum – kolumbarium, w którym pochowane będą szczątki około 400 ofiar zbrodni dokonanych podczas okupacji sowieckiej, niemieckiej oraz działalności UB. Szczątki te zostały odnalezione podczas prac ekshumacyjnych, które miały miejsce w latach 2013-2016.

“Prezydent Miasta Białegostoku zawiadamia, że w dniu 15.02.2019 roku zostało wydane postanowienie znak sprawy URB-VII.6733.85.2018 dotyczące budowy kolumbarium przeznaczonego na miejsce pochówku ofiar zbrodni totalitarnych na Cmentarzu Wojskowym oraz zagospodarowania terenu (…) Postępowanie było prowadzone z wniosku Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie” – możemy przeczytać w uzasadnieniu decyzji władz Białegostoku.

Za budowę mauzoleum odpowiedzialne jest Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Warszawie. Szczątki ofiar są aktualnie przechowywane w specjalnym pomieszczeniu pod kościołem p.w. Ducha Świętego w Białymstoku. Z powodu dosyć ograniczonej przestrzeni Cmentarza Wojskowego – nekropolia ta jest położona na terenie małego parku – pochówek tak wielu szczątek możliwy jest jedynie w kolumbarium.

Czytaj również: IPN. Efekt ekshumacji na “Łączce”

Szczątki, których pochówek zapowiedziano jeszcze na ten rok, odkryto podczas prac prokuratury IPN Białystok. Śledztwa dotyczyły zbrodni zabójstwa więźniów osadzonych w Areszcie Śledczym w Białymstoku. Ofiary były przetrzymywane tam w latach 1939-1956 – w okresie okupacji sowieckiej, niemieckiej oraz działalności komunistycznego aparatu represji.

Blisko 400 zamordowanych

Podczas przeszukiwania przywięziennego ogrodu i piwnic, w których UB wykonywało wyroki śmierci, udało się odnaleźć szczątki około 400 osób. Oprócz mężczyzn, były wśród nich również kobiety i dzieci. Pobranie i przebadanie genetycznego materiału porównawczego pozwoliło zidentyfikować część z zamordowanych. Historycy białostockiego oddziału IPN podają, że w więzieniu tym wykonano ponad 200 wyroków śmierci. Były tam również zwożone ciała zamordowanych z innych miejscowości.

Źródło: pch24.pl, prawy.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY