Pomimo socjalu PiS w Polsce rośnie ubóstwo. 2 mln osób nie stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W Polsce w szczycie “rozkwitu” wzrasta ubóstwo. Pomimo ogromnych wydatków socjalnych rządu Zjednoczonej Prawicy 761 tys. gospodarstw domowych (ok. 2 mln osób) w Polsce nie stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

Skąd taki wynik?

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie dowiedzieliśmy się, że wzrosła liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie, czyli na poziomie minimum egzystencji. 

W 2018 r. było to 5,4 proc. mieszkańców Polski – rok wcześniej 4,3 proc. Z kolei ubóstwo relatywne, czyli odsetek gospodarstw domowych wydających mniej niż 50 proc. średniej wydatków, wzrosło z 13,4 do 14,2 proc.

Ubóstwo ustawowe zaś – grono osób uprawnionych do świadczeń z pomocy społecznej – z 10,7 do 10,9 proc.

Wzrost ubóstwa w Polsce. Przyczyny

Dlaczego w szczycie koniunktury przybyło osób skrajnie biednych? Oto kilka podstawowych przyczyn:

  1. Wzrost cen produktów podstawowych
  2. Spadek siły nabywczej 500 plus
  3. Spadek dochodów rolników
  4. Rynek pracownika nie dla wszystkich

Zdaniem analityków są więc w Polsce grupy, które nie korzystają ani z dobrej sytuacji gospodarczej, ani z dotychczasowych programów socjalnych.

– “To głównie ludzie gorzej wykształceni, mieszkający na wsi oraz w małych miastach, a także rodziny wielodzietne i dotknięte niepełnosprawnością. Trwała poprawa ich sytuacji wymaga głębokich reform strukturalnych. Nowe propozycje rządu pomogą im tylko w niewielkim stopniu: np. nie odczują zniesienia kryterium dochodowego w programie 500+ na pierwsze dziecko. Tymczasem ceny, zwłaszcza produktów podstawowych, rosną, a wzrost PKB spowalnia, co może pogłębić skalę ubóstwa w 2019 r. Wzrost biedy może stać się ważnym tematem w kampanii wyborczej i skłonić rząd do podniesienia niektórych świadczeń.” – wyjaśniają specjaliści.

businessinsider.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY