REKLAMA

Polski Kościół poinformuje jak uchronić się przed koronawirusem

Polski Kościół poinformuje jak uchronić się przed koronawirusem

Ze względu na coraz częstsze przypadki zakażeń koronawirusem w Europie, polski Kościół przekaże zalecenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie zmniejszenia ryzyka zarażenia. Episkopat Polski rozesłał informacje do wszystkich diecezji w Polsce.

REKLAMA

Rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Adrianik przekazał informację o tym, że do wszystkich diecezji w kraju zostały rozesłane zalecenia Ministerstwa Zdrowia o zabezpieczeniu się przed zarażeniem koronawirusem – „W najbliższych dniach w polskich kościołach będzie odczytywana informacja Ministra Zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego, dotycząca koronawirusa”.

Zobacz także: Litwa i Białoruś potwierdziła pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem

„Ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się tego wirusa – a komunikacja między ludźmi jest dzisiaj bardzo intensywna – trzeba, aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę” – zaleca abp. Stanisław Gądecki.

W liście przewodniczący Episkopatu Polski przypomina wiernym, iż Kościół w trakcie podobnych zagrożeń dla ludzi zachęcał do zachowywania wszelkiej ostrożności. Szczególnie prosi katolików o ożywioną modlitwę i relację z Bogiem w tej sprawie.

Zalecił również wstrzemięźliwość od korzystania z kropielnic kościelnych, gdy nie jest się pewnym bezpieczeństwa przed zarażeniem.

„Jeżeli nie byliśmy za granicą w rejonach wysokiego ryzyka, a mamy objawy chorobowe 38 ℃, kaszel lub duszności udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeżeli byliśmy w ciągu ostatnich 14 dni w Północnych Włoszech lub Chinach i mamy gorączkę, czyli minimum 38 ℃i kaszel, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z Sanepidem i udać się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, ale nie środkami transportu publicznego” – przekazał z kolei Minister Zdrowia.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 po raz pierwszy pojawiła się w grudniu i bardzo szybko rozprzestrzenia się po wszystkich kontynentach. Do piątku wieczorem potwierdzono śmierć 2867 osób. Zarażonych koronawirusem jest już ponad 83 tys. osób na całym świecie.

Zrzutka na organizacje Marszu Żołnierzy Wyklętych

wp/episkopat

REKLAMA

Komentarze