REKLAMA

Polska przywraca import wieprzowiny z Litwy

Polska przywraca import wieprzowiny z Litwy

REKLAMA


Polska oficjalnie odwołała zakaz importu świń wyhodowanych na Litwie – poinformowało we wtorek litewskie ministerstwo rolnictwa. Zakaz obowiązywał od połowy grudnia 2018 r. i obejmował tzw. strefy czerwone afrykańskiego pomoru świń (ASF) z Litwy.

„Jeszcze wczoraj w Brukseli spotkałem się i rozmawiałem z polskim ministrem rolnictwa, a dziś otrzymaliśmy pisemne powiadomienie głównego weterynarza Polski” o odwołaniu zakazu – cytuje litewskiego ministra rolnictwa Giedriusa Surplysa komunikat resortu rolnictwa. Litewski minister z satysfakcją odnotował, że „konstruktywny dialog pomógł osiągnąć porozumienie i wznowić handel”. P

Problemy w handlu żywymi świniami między Polską a Litwą pojawiły się po decyzji ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego o wydaniu zakazu na przywóz do Polski świń i mięsa wieprzowego z tzw. stref czerwonych ASF z Litwy. Minister podjął ją w połowie grudnia 2018 r. na skutek protestów rolników. Wywołało to oburzenie ze strony litewskiej, która wskazywała, że decyzja ta jest niezgodna z unijnymi przepisami i zagroziła, że odwoła się w tej sprawie do KE.

REKLAMA

W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie ministrów rolnictwa Polski i Litwy w obecności unijnego komisarza ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisa Andriukaitisa. W wyniku rozmów osiągnięto porozumienie o przywróceniu handlu żywymi świniami.

Według danych litewskiego ministerstwa rolnictwa w 2018 roku na Litwie wykryto 51 ognisk ASF w gospodarstwach trzody chlewnej i ubito 22 704 świń, w Polsce zaś w ubiegłym roku wykryto 109 ognisk ASF i zlikwidowano 25 395 świń.

Źródło: PAP, polsatnews.pl

REKLAMA

Komentarze