REKLAMA

[OPINIA] Błaszkowski: Sienkiewiczowskie „Bez Dogmatu”, zamiast żeromszczyzny

[OPINIA] Błaszkowski: Sienkiewiczowskie „Bez Dogmatu”, zamiast żeromszczyzny

REKLAMA

Cytując klasyczny już zwrot polityczny „zagłosuj za PIS to wygra Unia Wolności”, znowu otrzymaliśmy od pana Prezydenta Andrzeja Dudy skrzywiony obraz świata, tym razem chodzi o skrzywienie lewicowe.

Otóż pan Prezydent zaproponował nam na Narodowego Czytanie w 2018 roku dzieło Stefana Żerowskiego „Przedwiośnie”. Dziwna powieść, która już w liceum wzbudziła moje mieszane uczucia z uwagi na bolszewizm lektury i niemoralne opisy stosunków damsko-męskich. Sam autor tłumaczył się w 1924 r., że chciał zaszczepić młodzież przed komunizmem, co jak widać brzmi nie przekonywująco, skoro młodemu antykomuniście ta lektura się nie podobała. A jak wytłumaczyć najazd na Belweder w ostatniej scenie książki, skoro dwa lata później urzędował tam legalny prezydent, którego, obalił adorowany przez Żeromskiego polityk? Sam autor uczestniczył w ruchu odbudowy masonerii po roku 1918 r., ale przecież tylko to już norma, że tylko masoni są „wielcy” i „patriotyczni”. Innych w przestrzeni medialnej być nie może.

Dotykamy, tu bardzo ważnego tematu, że całe to towarzystwo III RP łącznie z Andrzejem Dudą nie żyło i nie żyje duchem christianitas, skoro zaproponował taka literacką szmirę. Cała wiec elita PO-PIS-owa winna zniknąć co szybko z katolickiej odrodzonej Polsce.

REKLAMA

Co innego konsekwentnie wypierany przez liberalizm ze szkól Henryk Sienkiewicz. I jeżeli chciał pan Prezydent poruszyć ważne dylematy młodego pokolenia proponuję „Bez dogmatu” powieść Sienkiewicza.

„Jedna z kilku powieści obyczajowych w dorobku autora, obok Rodziny Połanieckich i Wirów. Sienkiewicz postanowił odejść od gatunku powieści historycznej, który dał mu sławę i napisać utwór o tematyce współczesnej, podejmujący problem człowieka końca XIX wieku, pozbawionego trwałych zasad moralnych i celu w życiu, do którego mógłby dążyć. Napisał więc powieść psychologiczną, w której romansowa fabuła była pretekstem do ukazania stanów psychicznych bohatera i autoanalizy jego przeżyć. Ze względu na swoją tematykę oraz brak jednoznacznego potępienia głównego bohatera utwór wzbudził burzliwą dyskusję i wywołał zarzuty amoralności. Dla wielu młodych ludzi Bez dogmatu była diagnozą ich pokolenia.”

Tyle wikipedia. brzmi znajomo, współcześnie? Lemingrad? Może się zastanowią nad sobą i nawrócą. Może…

autor:

Piotr Błaszkowski
REKLAMA

Komentarze