Obraza uczuć religijnych i polityczne hasła w czasie ciszy wyborczej – Ordo Iuris analizuje marsz LGBT

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga LGBT.

/ fot. Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

W ostatnich dniach wiele kontrowersji wzbudziła zorganizowana w Gdańsku manifestacja ruchu LGBT. Podczas marszu miały miejsce zachowania obrażające uczucia religijne i znieważające obiekty kultu, a także godzące w moralność publiczną. Ponadto, demonstracja odbywała się w czasie ciszy wyborczej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, a udział wzięły w niej kandydatki Koalicji Europejskiej i Wiosny. Instytut Ordo Iuris przygotował analizę na ten temat.

PRZECZYTAJ ANALIZĘ

W czasie manifestacji doszło do sprofanowania obrazu Matki Bożej Częstochowskiej poprzez zestawienie go z logotypem ruchu LGBT. To kolejny tego typu akt jakiego w ostatnich tygodniach dopuściły się osoby identyfikujące się z tym ruchem. Podczas marszu w obsceniczny sposób sparodiowano również katolicką procesję. Takie zachowania stanowią przestępstwo obrazy uczuć religijnych z art. 196 Kodeksu karnego. Godzą także w moralność publiczną. 

Demonstracja budzi też wątpliwości związane z terminem w jakim została zorganizowana. Tego dnia obowiązywała bowiem cisza wyborcza. Marsz odwoływał się natomiast do politycznych haseł ruchu LGBT i stanowił formę agitacji ideologicznej. Te postulaty w czasie kampanii wyborczej były wielokrotnie propagowane przez startujące w wyborach komitety. Co więcej, w manifestacji wzięły udział kandydatki do Parlamentu Europejskiego z ramienia Koalicji Europejskiej (Magdalena Adamowicz) i Wiosny (Beata Maciejewska).

Presja ma sens! Zero aborcji w Szpitalu im. Orłowskiego

„Podczas manifestacji doszło do wielu przypadków łamania prawa. Uzasadnione wątpliwości budzi udział osób ubiegających się o mandaty do Parlamentu Europejskiego w politycznej demonstracji odbywającej się w czasie ciszy wyborczej. W przypadku zdarzeń takich jak te, które miały miejsce w Gdańsku, odpowiednie władze powinny brać pod uwagę możliwość rozwiązania zgromadzenia” – skomentował Konrad Dyda, ekspert Centrum Analiz Ordo Iuris.

Centrum Wolności Religijnej Instytutu Ordo Iuris udziela bezpłatnej pomocy prawnej osobom będącym świadkami wydarzeń w Gdańsku, których uczucia religijne zostały obrażone. Zgłoszenia w tej sprawie przyjmowane są pod adresem [email protected].

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY