Obchody 70. rocznicy śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego w Warszawie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. forteca

W maju 1947 roku rtm. Witold Pilecki został aresztowany przez UB. Był torturowany i oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz rządu emigracyjnego. W procesie tzw. Grupy Witolda skazano go na śmierć. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku. Miejsce pochówku jest nieznane – wszystko jednak wskazuje na to, że ciało Rotmistrza, zostało pochowane na warszawskiej “Łączce”.

Witold Pilecki był żołnierzem Armii Krajowej, który dobrowolnie znalazł się w obozie Auschwitz-Birkenau i zorganizował ruch oporu. Był również autorem raportów o Holokauście, tzw. „Raportów Pileckiego”. W 1947 rotmistrza Pileckiego aresztowała i oskarżyła o działalność szpiegowską bezpieka. W pokazowym procesie został skazany na śmierć i stracony 25 maja 1948. Wciąż nie znaleziono jego szczątków.

W 1990 roku wyrok na Rotmistrza został unieważniony, w 1995 Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2006 roku, podczas obchodów 62. rocznicy Powstania Warszawskiego, prezydent Lech Kaczyński przyznał Witoldowi Pileckiemu pośmiertnie Order Orła Białego.

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL pragniemy oddać hołd wielkiemu bohaterowi. W tym szczególnym dniu nie może państwa z nami zabraknąć. Rotmistrz cały czas chce nam coś powiedzieć. Wsłuchajmy się w jego historię i w jego życie – tak zapraszał Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

25 maja 1948 r. o godz. 21.30 w więzieniu przy ul. Rakowieckiej więzienny kat Piotr Śmietański zamordował strzałem w tył głowy legendarnego “ochotnika do Auschwitz”, skazanego na karę śmierci przez komunistów.

Uroczystości rozpoczęły się 25 maja w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie.

Program uroczystości

  • Godz. 11.00 Odsłonięcie nieznanego dotąd portretu Witolda Pileckiego na więziennym murze przy ul. Rakowieckiej 37 z udziałem córki Rotmistrza Zofii Pileckiej-Optułowicz i syna Andrzeja Pileckiego.
  • Godz. 17.30 Otwarcie bramy dla uczestników uroczystości
  • Godz. 18.00 – 19.00 Msza św. za śp. rtm. Witolda Pileckiego
  • Godz. 19.30 Występ chóru szkolnego SP nr 2 im. rtm. Witolda Pileckiego w Olsztynku
  • Godz. 20.00 – 21.15 Koncert zespołu Forteca pt. Rotmistrz
  • Godz. 21.15 Wspólne przejście pod Ścianę Śmierci
  • Godz. 21.30 Oddanie hołdu w godzinę śmierci rtm. Witolda Pileckiego
  • Godz. 22.00 – 22.30 Na X Pawilonie przy celi rtm. Witolda Pileckiego czytanie fragmentów „O naśladowaniu Chrystusa” Tomasza à Kempis
  • Godz. 23.00 Zakończenie uroczystości

źródło: niezalezna.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY