REKLAMA

Nowy biskup kierowniczy w diecezji drohiczyńskiej – Papież przyjął rezygnację ustępującego hierarchy

Nowy biskup kierowniczy w diecezji drohiczyńskiej – Papież przyjął rezygnację ustępującego hierarchy

Papież Franciszek przyjął dzisiaj rezygnację bp. Tadeusza Pikusa z kierowania diecezją drohiczyńską. Jego obowiązki przejmie teraz dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Piotr Sawczuk.

REKLAMA

Biskup Tadeusz Pikus, który dotychczas kierował diecezją drohiczyńską w swoim oświadczeniu skierowanym do wiernych napisał swoją decyzję usprawiedliwiał wiekiem oraz stanem zdrowia – „Skutkuje to znaczną utratą moich sił i stałym osłabieniem. Zdałem sobie sprawę, że to ogranicza wyraźnie moje możliwości we właściwym wypełnianiem urzędu biskupa diecezjalnego”.

Czytaj więcej: Polacy oczekują jeszcze więcej obiecanek od Prawa i Sprawiedliwości

„W związku z tym, po rozeznaniu medycznym oraz długiej modlitwie przebywania przed Bogiem, w duchu odpowiedzialności za Kościół, przedłożyłem Ojcu Świętemu Franciszkowi pokorną prośbę o przyjęcie mojej rezygnacji z urzędu biskupa diecezjalnego i przejście na wcześniejszą emeryturę” – pisał dalej.

Prośbę do papieża Franciszka o przeniesienie na emeryturę hierarcha napisał 18 września 2018 roku. Miesiąc później 16 października tego samego roku z Nucjatury Apostolskiej przyszła wiadomość do biskupa o przyjęciu przez Głowę Kościoła rezygnacji z posługi.

Nowy biskup prosto z diecezji siedleckiej

Biskup Piotr Sawczuk, który dotychczas pomagał kierować diecezją siedlecką został oddelegowany przez papieża Franciszka do posługi w Drohiczynie. Nowy biskup zastąpi zasłużonego i schorowanego kapłana.

Biskup nominat jest autorem publikacji „Kornica – dzieje pisane krwią i kredą”, poświęconej 100-leciu powstania jego rodzinnej parafii oraz wielu artykułów w „Wiadomościach Diecezjalnych Siedleckich” i w tygodniku diecezjalnym „Podlaskie Echo Katolickie” oraz „Echo Katolickie”. Jest też autorem artykułu „Dziesięć lat w służbie Kościoła siedleckiego”, który opublikowano w wydanej w 2012 r. księdze jubileuszowej dedykowanej bp. Zbigniewowi Kiernikowskiemu w 10. rocznicę sakry biskupiej i posługi pasterskiej w diecezji siedleckiej.

onet

REKLAMA

Komentarze