Niemcy wprowadzili nowe prawo. 3 lata więzienia za spalenie flagi UE

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. YouTube

We wrześniu ub.r. Bundesrat (Rada Federalna) – wyższa izba niemieckiego parlamentu – zaproponował zakazanie Niemcom obrażania zarówno flagi Unii Europejskiej, jak i hymnu „Oda do radości”. Bundesrat, w skład którego wchodzą delegaci landów niemieckich, uchwalił projekt ustawy na mocy której osoby takie karane będą grzywną lub do trzech lat więzienia, jak podawał ”Die Welt”.

Nowo uchwalony projekt musiał zostać ratyfikowany przez Bundestag i w tym tygodniu ostatecznie do tego doszło.

Różne partie sprzeciwiały się na przestrzeni paru ostatnich miesięcy takiej propozycji, w tym Die Linke (Lewica) i Alternatywa dla Niemiec która argumentowała, że skoro Unia Europejska nie jest państwem, nie zasługuje na to, być być chronionym jako takie. Poseł Fabian Jacobi z AfD powiedział, że prawdziwym celem prawa jest skłonienie „obywateli do dwukrotnego zastanowienia się, czy warto odważyć się publicznie krytykować UE”. Ostatecznie tylko AfD zagłosował przeciwko nowej ustawie, powołując się na „nadmierną ingerencję w wolność wypowiedzi”.

Flaga, na której przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd pięcioramiennych na lazurowym tle, przyjęta została przez Radę Europy, a później również przez Wspólnoty europejskie i Unię Europejską. W 1983 r. Parlament Europejski opowiedział się za przyjęciem flagi Rady Europy jako symbolu Wspólnot Europejskich. Z kolei w czerwcu 1985 r. flaga europejska została przyjęta jako flaga Wspólnot w trakcie spotkania szefów państw i rządów Wspólnot Europejskich zebranych w Mediolanie na spotkaniu Rady Europejskiej. Po uzyskaniu formalnej zgody Rady Europy flaga europejska została po raz pierwszy uroczyście wywieszona 29 maja 1986 r. przed siedzibą Komisji Europejskiej przy dźwiękach hymnu Europy. Wraz z powstaniem Unii Europejskiej, flaga Europy stała się równocześnie jej flagą, pomimo tego, że traktat lizboński nie zakłada wprowadzenia symboli unijnych (flagi, hymnu).

“Oda do radości” – finałowa kantata z IX symfonii Ludwiga van Beethovena jest hymnem Europy przyjętym przez Radę Europy i Unię Europejską. Propozycja przyjęcia Ody do radości jako hymnu Europy wyszła od Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w 1971 r. i została zaakceptowana przez Komitet Ministrów Rady Europy w styczniu 1972 r. W 1986 r. hymn Europy przyjęła także jako własny również Wspólnota Europejska, a wraz z powstaniem Unii Europejskiej w 1993 r., stał się on również jej hymnem. Od tej pory Rada Europy i Wspólnota Europejska (później Unia Europejska) dzielą wspólny hymn Europy i flagę europejską.

BBC.COM

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY