REKLAMA

Morawiecki przedstawił program pomocy dla branż poszkodowanych restrykcjami

Morawiecki przedstawił program pomocy dla branż poszkodowanych restrykcjami

Premier Mateusz Morawiecki wraz z Ministrem Finansów Tadeuszem Kościńskim przeprowadzili konferencję prasową, na której przedstawili rządowy program wsparcia przedsiębiorców. Warunkiem do uzyskaniu ulg podatkowych i dofinansowania będzie jednak 40% obniżka dochodów w porównaniu z zeszłym rokiem.

REKLAMA

Podczas konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że polski rząd kieruje się tzw. drogą środka w walce z kryzysem gospodarczym spowodowanym epidemią koronawirusa i wprowadzonymi ograniczeniami działalności dla przedsiębiorców – „Idziemy wąską ścieżką między niekontrolowanym wybuchem epidemii a bardzo trudnymi wyborami gospodarczymi, zapaścią gospodarczą, długotrwałymi kłopotami. Znalezienie właściwej ścieżki po środku jest kluczem do szybkiego odbicia gospodarczego w najbliższej przyszłości” – wyjaśnił.

Podkreślił, że pomimo podejmowania radykalnych działań w postaci zamykania lub ograniczania działalności wielu przedsiębiorstw polskie państwo zamierza udzielać wszelkiej dostępnych narzędzi do udzielania wsparcia. Wymienił, że przedsiębiorcy z branży fitness, gastronomii, czy też sprzedawcy na targach i bazarach otrzymają wsparcie finansowe – „Tu także dokonamy pewnych zmian w sprzedaży detalicznej” – dodał Premier.

Zobacz także: Nieoficjalnie: Jeśli do piątku nie spadnie liczba zakażeń, to czeka nas lockdown

„W listopadzie dokonujemy zwolnienia ze składki ZUS, wprowadzamy postojowe, bezzwrotne dotacje dla małych i mikrofirm, które wpadły w trudną sytuację, zwolnienie z opłaty targowej za cały 2021 rok z jednoczesną rekompensatą tego zwolnienia dla samorządów” – zapowiedział Mateusz Morawiecki częściowe ulgi podatkowe.

Wyjaśnił również, że przy udzielaniu rządowego wsparcia będą brane pod uwagę rozliczenia z października i listopada, które następnie z porównane zostaną z wynikami finansowymi z tego okresu z roku 2019. Do otrzymania pomocy finansowej będzie potrzeba spełnić warunek 40 procentowych strat.

„Życzyłby wszystkim rodakom, przedsiębiorcom, żeby na listopadzie się to zakończyło, bo to będzie oznaczało, że możemy pod koniec listopada zmieniać warunki funkcjonowania i przy utrzymaniu rygorów sanitarnych dopuścić funkcjonowanie wielu tych przedsiębiorców” – powiedział, jednocześnie podkreślając możliwość przedłużenia okresu restrykcji wraz z rozszerzeniem wsparcia.

Spór o nieskrępowaną niczym aborcję?

Po kilku dniach od wydania orzeczenia ws. aborcji eugenicznej przez Trybunał Konstytucyjny oraz fali protestów oraz ataków na kościoły i ich obrońców, a także po dewastacji ulic i pomników, głos zabrał Premier Mateusz Morawiecki.

„O co toczy się spór? Warto zadać sobie podstawowe pytanie i niech każdy w sumieniu sobie na to odpowie, czy to spór o danie życia osobom z zespołem Downa, czy spór o niczym nieskrępowaną aborcję” – postawił pytanie Prezes Rady Ministrów.

Przypomniał również, że orzeczenie TK nie zmienia prawnie możliwości dokonywania aborcji w momencie zagrożenia życia lub zdrowia matki – „We wszystkich przypadkach ciąż, w których zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety, ten wyrok TK nie ma do nich odniesienia. Sytuacja zagrożenia życia lub zdrowia kobiety nie jest objęta tym wyrokiem” – podkreślił.

Zapowiedział, że rząd pochyli się nad kobietami i rodzinami, które przeżyły tragedię i traumę po aborcji dziecka, gdy te zagrażało życiu lub zdrowiu matki przez swoje wady letalne. Podkreślił również potrzebę pomocy państwa dla kobiet, które leczą chore dzieci jeszcze w swoim łonie, a także po urodzeniu.

„To, co odbywa się w przestrzeni publicznej, te akty agresji, napadów, barbarzyństwa są absolutnie niedopuszczalne. Nie zgadzam się, nie ma moje przyzwolenia na ataki na ludzi, na kościoły, na prawo realizowania wartości przez innych” – zaakcentował wyraźnie Premier odnosząc się do brutalnych zagrywek protestujących.

interia/kancelaria premiera

REKLAMA

Komentarze