REKLAMA

Polski MON więcej pieniędzy przeznacza na rynek amerykański niż polski

Polski MON więcej pieniędzy przeznacza na rynek amerykański niż polski

Polski MON uznał, że większość polskich pieniędzy na zbrojenie otrzymają… amerykańskie koncerny. Przedstawiciele związków zawodowych zbrojeniówki są zaniepokojeni.

REKLAMA

MON podpisał 105 umów z podmiotami krajowymi – wartość wyniosła 13,9 mld złotych. Natomiast z podmiotami zagranicznymi zawarto natomiast aż 131 umów, kwota wyniosła 18,6 mld złotych.

Zobacz także: Żydzi przyznają – Fort Trump w Polsce za uznanie żydowskich roszczeń

Dane pochodzą z posiedzenia zespołu trójstronnego ds. rozwoju przemysłowego potencjału obronnego i modernizacji technicznej sił zbrojnych.

Przedstawiciele związków zawodowych biją na alarm: „Ministerstwo Obrony Narodowej więcej pieniędzy przeznacza na rynek amerykański niż polski”. Zgodnie z przyjętą w 2017 r. ustawą wydatki na obronność muszą wynosić co najmniej 2 proc. PKB, czyli 40 mld zł rocznie.

W 2018 roku polski rząd przeznaczył na nowy sprzęt 11 mld złotych – jednak większość trafiła do firm zbrojeniowych ze Stanów Zjednoczonych. W ramach tego zakupiono m.in. samoloty F-16. Gazeta podkreśla, że aż 65% kwoty zostało przeznaczone na zagranicznych kontrahentów (prawie 7,2 mld zł).

Z danych wynika, że polskie firmy otrzymały około 4 miliardy złotych – kwota ta nie zmienia się pomimo zwiększanie środków na zbrojenia.
Polscy politycy starają się również na powiększenie bazy wojsk USA w Polsce. Błaszczak już w marcu zeszłego roku informował o tym, że wszystko wskazuje na to, że powstanie Fort Trump

defence24/medianarodowe
REKLAMA

Komentarze