REKLAMA

Minister inwestycji i rozwoju: Tak, jesteśmy w stanie sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej

Minister inwestycji i rozwoju: Tak, jesteśmy w stanie sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej

Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej– mówił minister inwestycji i rozwoju, Jerzy Kwieciński, podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku, który odbył się w poniedziałek.

Kwieciński zapewnia, iż na ten moment finalizowane są prace analityczne nad elektrownią jądrową- Energetyka jądrowa jest jednym z ważniejszych projektów strategicznych, które mają miejsce w rządowej Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju- tłumaczy.

REKLAMA

Decyzje musimy podjąć bardzo rozważnie w oparciu o jak najlepiej przeprowadzone badania analityczne- komentuje- Mamy silne państwo, mamy silne instytucje i będziemy gotowi do przygotowania właściwego planu inwestycyjnego, jeżeli taka decyzja zostanie podjęta przez ministerstwo energii i potwierdzona przez polski rząd- dodaje.

Minister wyjaśnia również, iż finansowanie budowy elektrowni jądrowej jest inne niż w obszarach sektora energetycznego ze względu na bardzo długi proces inwestycyjny charakteryzujący się wysokimi nakładami oraz bardzo długim cyklem życia takiego projektu.

-W obecnej sytuacji polityki energetycznej w Polsce, kiedy musimy ograniczać emisję CO2, a z drugiej strony chcemy utrzymać bezpieczeństwo energetyczne (…) jesteśmy skazani na wykorzystanie energetyki bezemisyjnej- tłumaczy- Taką energetyką jest energetyka jądrowa, ale ostateczna decyzja jeszcze nie została podjęta- dodaje.

gosc.pl

Zobacz także:

REKLAMA

Komentarze