Maskotkę z Powstania warszawskiego ma do dziś! Niesamowite nagranie! [WIDEO]

Wanda Traczyk-Stawska ps. „Pączek”, „Atma” urodziła się 7 kwietnia 1927 w Warszawie. Jako jedna z niewielu kobiet brała udział w Powstaniu warszawskim z bronią w ręku. W nagraniu zrealizowanym przez Stowarzyszenie Głos Bohatera, 90-letnia kobieta zdradza historię maskotki, która towarzyszy jej od upadku powstania, aż do dziś.

REKLAMA

W czasie okupacji niemieckiej od 1942 roku działała w konspiracji niepodległościowej. Jako członkini Szarych Szeregów brała udział w małym sabotażu oraz w akcji „N”, podczas której dostarczała konfidentom listy ostrzegające, że w przypadku niezaprzestania działalności zostaną wykonane na nich wyroki śmierci.

Jako strzelec i łączniczka Oddziałów Osłonowych Wojskowych Zakładów Wydawniczych (WZW) – Biura Informacji i Propagandy – Komendy Głównej Armii Krajowej brała udział w powstaniu. Jej oddział był oddziałem dyspozycyjnym Antoniego Chruściela ps. „Monter”, kierowanym do wspierania oddziałów walczących w Śródmieściu Północnym. Brała udział w walkach o utrzymanie elektrowni na Powiślu. 6 września została ciężko ranna na ul. Smolnej.

Po kapitulacji powstania trafiła do niewoli niemieckiej; była jeńcem Stalagu IV B, Stalagu IV E oraz Stalagu VI C. Po wojnie wróciła do Polski, ukończyła studia psychologiczne i pracowała z dziećmi upośledzonymi. Od 1947 roku zajmowała się również odszukiwaniem mogił powstańczych. Była inicjatorką opieki nad cmentarzem Powstańców Warszawy oraz współinicjatorką ustanowienia przez Sejm w 2015 Dnia Pamięci Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Pełni funkcję przewodniczącej Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy przy Światowym Związku Żołnierzy AK.

Stowarzyszenie Głos Bohatera, które realizuje wywiady z uczestnikami walk II wojny światowej przygotowało materiał, w którym możemy poznać historię „Pana Peemka” – maskotki, która miała pocieszyć dziewczynę po kapitulacji Warszawy i zostać z nią, aż do dziś.

Wanda Traczyk-Stawska ps. "Pączek"

Maskotka z Powstania warszawskiego, która do dziś towarzyszy pani Wandzie Traczyk-Stawskiej ps."Pączek", "Atma", uczestniczce i jednej z niewielu kobiet, które walczyły z bronią w ręku. Małpka ma na imię "Pan Peemek", od skrótu PM – pistolet maszynowy. Poznajcie historię!

Opublikowany przez Stowarzyszenie Głos Bohatera Niedziela, 30 lipca 2017

źródło:

Prosto z Mostu
Polub fanpage Prosto z Mostu na Facebooku
REKLAMA

Komentarze