REKLAMA

Łukaszenka obiecuje: „Białoruś nigdy nie wyśle czołgów na Polskę”

Łukaszenka obiecuje: „Białoruś nigdy nie wyśle czołgów na Polskę”

Prezydent Białorusi, Aleksander Łukaszenka w krótkiej rozmowie z DGP wprost mówi o współpracy z Polską – sukcesach i porażkach w relacjach polsko-białoruskich.

REKLAMA

„Jeśli chcecie z nami współpracować, proszę bardzo. Tylko niech pan nie kłamie Polakom, że my tu z Rosją tworzymy jakiś sojusz, żeby wysłać na was czołgi. Nigdy się tak nie stanie. Ani na was, ani na Ukrainę” – mówi prezydent Białorusi od 1994 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Łukaszenka wprost o polskiej mniejszości: „Są Polacy, ale oni są moimi Polakami”

Prezydent zaprzeczył też, że to Putin zabronił przyjechać mu na rocznicę obchodów II WŚ: „Jeśli chcecie znać moje zdanie na temat tego, że nie zaprosiliście prezydenta Rosji, powinienem łagodnie odpowiedzieć, że to wasz poważny błąd. Poważny! Nie zaprosić Rosjanina, prezydenta Rosji… A Rosja, Białoruś, Ukraina, inne republiki, Polacy – wszyscy odegrali kolosalną rolę w wyzwoleniu Polski od nazizmu. I nagle nie zaprosić… postąpiliście niewłaściwie”

Polityk we wrześniu wprost przyznał jednak, że jego zależność od Rosji jest bardzo duża, chociaż traktuje Rosję jaki bratni kraj: „mimo wysiłków dywersyfikacja rynków nie powiodła się, a Białoruś jest krytycznie uzależniona od współpracy z Rosją” – przyznaje prezydent Białorusi. „W tym kontekście kwestia współpracy z Rosją i opracowanie ostatecznych propozycji dalszych działań w ramach integracji pozostaje aktualna” – mówi polityk.

DGP/Medianarodowe
REKLAMA

Komentarze