Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata zakończone. Biało-czerwoni z ośmioma medalami

/ interia.pl

Wczoraj dobiegły końca Mistrzostwa Świata w lekkiej atletyce. Reprezentacja Polski wywalczyła w Londynie osiem medali. Ze złota cieszyli się młociarze – Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek.

Worek z polskimi medalami rozwiązał się w czwartym dniu zawodów. Na najwyższym stopniu podium stanęła Anita Włodarczyk. Rekordzistka świata i mistrzyni olimpijska w rzucie młotem, z wynikiem 77,90 m zdobyła swój trzeci tytuł mistrzyni świata. Brąz w tej rywalizacji wywalczyła inna Polka Malwina Kopron. Joanna Fiodorow była szósta.

Kolejnego dnia imprezy polscy kibice cieszyli się z dwóch srebrnych medali naszych reprezentantów. Drugie miejsce w skoku o tyczce zajął Piotr Lisek. Uplasował się on zatem o oczko wyżej, niż przed dwoma laty. Wynik Polaka (5,89 m) to jego rekord życiowy. Paweł Wojciechowski był piąty. Zwyciężył Amerykanin Sam Kendricks z rezultatem 5,95 m.

Srebro wywalczył także Adam Kszczot w biegu na 800 m. Reprezentant Polski zanotował czas 1:44:95 (najlepszy w tym roku). Pokonał go tylko Francuz Pierre Ambroisse Bosse.

W tym roku dwa najlepsze miejsca w tabelach rzutu młotem zajmują Polacy – Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki. Obaj w Londynie sięgnęli po medale. Fajdek wygrał rzucając młot na odległość 79,81 m. Tym samym, jako pierwszy zawodnik w historii tej konkurencji stanął na najwyższym stopniu podium trzeci raz z rzędu. Nowicki musiał zadowolić się brązem (wynik 78,03 m).

Jako siódma medal dla reprezentacji Polski zdobyła Kamila Lićwinko. Polka skoczyła wzwyż 1,99 m, co jest jej najlepszym rezultatem w tym sezonie. Wygrała Rosjanka Maria Lasitskene. Starowała ona pod neutralną flagą, jak z resztą wszyscy Rosjanie biorący udział w Mistrzostwach. To efekt afery dopingowej w Rosji i wykluczenia tego kraju z międzynarodowych rozgrywek.

Ostatniego dnia zawodów na podium wkroczyły polskie sztafecistki startujące w rywalizacji 4 x 400 m. Polki pobiegły w składzie: Małgorzata Hołub, Iga Baumgart, Aleksandra Gaworska, Justyna Święty. Ich wynik 3:25:41 jest najlepszym w tym roku. Zwyciężyły Amerykanki przed Brytyjkami.

Biało-czerwoni zajęli ósme miejsce w klasyfikacji medalowej. Najlepsi okazali się reprezentanci USA z trzydziestoma krążkami. Za nimi znaleźli się lekkoatleci z Kenii i RPA.

W tabeli punktowej (punkty przyznawane są za miejsca od pierwszego do ósmego) Polacy uplasowali się na czwartej pozycji (86 punktów). Triumfowali także Amerykanie z rezultatem 272 punkty.

Wydarzeniem Mistrzostw było zakończenie kariery przez Usaina Bolta. Najlepszy sprinter ostatnich lat, rekordzista świata na 100 i 200 m wystartował w biegu na najkrótszym dystansie i sztafecie 4 x 100 m. Jamajczyk w tej pierwszej rywalizacji zdobył brąz, zaś w biegu rozstawnym doznał kontuzji i nie dobiegł do mety.

Podczas zawodów padł jeden rekord świata. Poprawiła go Portugalka Ines Henriques w chodzie na 50 km. Jej wynik to 4:05:56.