REKLAMA

Kpt. Maria Mirecka-Loryś obchodzi dzisiaj 103 urodziny

Kpt. Maria Mirecka-Loryś obchodzi dzisiaj 103 urodziny

REKLAMA

103 lata kończy dzisiaj kpt. Maria Mirecka-Loryś “Marta” – Komendantka Główna Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet.

Urodzona w 1916 r. działaczka narodowa w czasie studiów na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie wstąpiła do Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska.

Już w szkole gimnazjalnej należałam do Przysposobienia Wojskowego Kobiet, jeździłam na obozy harcerskie i PW, ale nie Stronnictwa Narodowego. Jak już byłam na studiach to już wtedy należałam do Młodzieży Wszechpolskiej i zaraz na pierwszym roku przeszłam kurs który prowadził kolega ze Śląska. Nie pamiętam dziś imienia tego kolegi, ale pamiętam doskonale, że to on odebrał ode mnie przysięgę i dzięki temu już na pierwszym roku oficjalnie należałam do Młodzieży Wszechpolskiej – wspominała w Mediach Narodowych.

REKLAMA

Kpt. Maria Mirecka-Loryś “Marta” Po wybuchu wojny zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Wiosną 1940 roku została komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet w powiecie niżańskim, później całego NOWK Okręgu Rzeszowskiego. Po scaleniu NOW z AK, awansowana na stopień kapitana, kierowała Wojskową Służbą Kobiet w rzeszowskim Podokręgu Armii Krajowej.

Kpt. Maria Mirecka-Loryś wiosną 1945 roku została Komendantką Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet. Zagrożona ponownym aresztowaniem przez komunistów, w grudniu 1945 r. opuściła Polskę i przez Włochy wyemigrowała do Anglii. Od lat 70. XX w. zaangażowana jest w pomoc dla Polaków na dawnych Kresach.

Czytaj także: Protokół przyjęcia Macedonii Północnej do NATO podpisany

źródło:

Dziennik Narodowy
Polub fanpage Dziennik Narodowy na Facebooku
REKLAMA

Komentarze