REKLAMA

Kontrowersyjne słowa arcybiskupa Fisichella: „Kto krytykuje nauczanie Franciszka, nie jest wierny tradycji Kościoła”

Kontrowersyjne słowa arcybiskupa Fisichella: „Kto krytykuje nauczanie Franciszka, nie jest wierny tradycji Kościoła”

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji wyraził opinię, iż każdy, kto krytykuje nauczanie Franciszka, nie jest wierny tradycji Kościoła. Opinia wyrażona została w rozmowie z portalem Vatican News w 25. rocznicę ogłoszenia przez św. Jana Pawła II encykliki „Veritatis splendor”.

REKLAMA

Wspomniana encyklika z 1993 roku wyjaśniała „racje nauczania moralnego” Kościoła, opartego na Piśmie Świętym i żywej tradycji apostolskiej- Współczesny człowiek powinien ponownie zwrócić się do Chrystusa, aby otrzymać od Niego odpowiedź na pytanie, co jest dobre, a co złe- wskazywał włoski hierarcha.

Czytaj także: Kongregacja Nauki Wiary Wyjaśnia przyczyny zmiany nauczania o karze śmierci: “Uprzednie nauczanie można wyjaśnić w świetle podstawowych obowiązków władzy publicznej”

Arcybiskup sprzeciwił się wykorzystywaniu encykliki do przeciwstawiania się rozwojowi katolickiej doktryny- Kiedy ma miejsce instrumentalne wykorzystywanie, wtedy obawiam się, że nie ma w tym pragnienia odkrywania prawdy i nie ma także wierności tradycji Kościoła. Myślę, że nie ma tu [w „Veritatis splendor”] żadnego powodu do kontestowania nauczania papieża Franciszka w świetle dotychczasowego nauczania [Kościoła]. Przeciwnie, trzeba w jego rozwoju dostrzec ciągłość. Uważam natomiast, że ważne jest uważne czytanie całego nauczania papieża Franciszka, a nie tylko jakiegoś przemówienia. Mozaikę tworzą wszystkie jej kawałki, a nie tylko jeden- komentował duchowny.

Według arcybiskupa mozaika nauczania papieża Franciszka przedstawia obraz „wielkiej otwartości na dzieło ewangelizacji” i nieprzedkładania norm nad głoszenie Ewangelii. Ważnymi elementami jego nauczania są także: spotkanie z osobą Jezusa oraz stałe głoszenie Ewangelii przez Kościół poprzez wychodzenie jego pasterzy do wszystkich. Na tym polegać ma idea „Kościoła wychodzącego”.

gosc.pl

Zobacz także:

 

REKLAMA

Komentarze