REKLAMA

Koniec ISIS w Syrii? Padł ostatni bastion Państwa Islamskiego

Koniec ISIS w Syrii? Padł ostatni bastion Państwa Islamskiego

Wioska Baguz na wschodzie Syrii, ostatnia enklawa ISIS w Syrii, została zdobyta – poinformował w sobotę rzecznik Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF). Syryjczycy wraz z amerykańskimi sojusznikami ogłosili koniec tzw. kalifatu, proklamowanego przez IS w 2014 r.

„Baguz został uwolniony. Militarne zwycięstwo przeciwko Daesz (akronim Państwa Islamskiego) się dopełniło” – napisał na Twitterze rzecznik prasowy SDF Mustafa Bali. „Odnawiamy nasze zobowiązanie do kontynuowania wojny i ścigania resztek dżihadystów aż do ich całkowitego wyeliminowania” – dodał. 

Ofensywa na Baguz rozpoczęła się na początku lutego, ale po kilku dniach wstrzymano ją. Powodem była próba ewakuacji tysięcy cywilów, których dżihadyści używali jako żywych tarcz. Potem atak był kilka razy wznawiany i znów wstrzymywany. Ostateczne uderzenie rozpoczęło się w ubiegłą niedzielę, gdy upłynął termin ultimatum wzywającego dżihadystów do poddania się.

Tzw. kalifat został proklamowany przez IS w 2014 r. Agencje podkreślają, że pomimo klęski bojownicy tej radykalnej organizacji nadal mogą działać w pustynnych regionach przygranicznych i tam dokonywać ataków.

W szczytowym momencie Państwo Islamskie kontrolowało obszar prawie 80 tys. km kwadratowych w Syrii i sąsiednim Iraku, narzucając brutalną i krwawą dyktaturę ok. 8 milionom ludzi. Dżihadyści uzyskiwali też setki milionów dolarów z eksportu ropy, okupów i rozbojów. 

TVP.INFO

REKLAMA

Komentarze