REKLAMA

Konferencja w muzeum Polin: “ONR, niestety, działa legalnie”

Konferencja w muzeum Polin: “ONR, niestety, działa legalnie”

Dzisiaj w muzeum Polin odbyła się konferencja organizowana przez przez AJC Central Europe i warszawski Urząd Miasta pt. „Nie dla nienawiści”. Brali w niej udział prezydenci niektórych miast. Przy tej okazji nie mogło zabraknąć narzekania, że ONR działa legalnie. 

REKLAMA

Prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz, podkreśliła, że przypadki agresji na tle narodowościowym, etnicznym i religijnym zdarzają się rzekomo coraz częściej. „Jednym z naszych obowiązków jest sprzeciwiać się tego typu nienawiści” – mówiła. „Najbliższe lata będą czasem próby dla wielu osób. Trzeba reagować.” – apelowała.

Z kolei Agnieszka Markiewicz, dyrektor AJC Central Europe, podkreśliła, że nie może być akceptacji dla antysemityzmu. „Niezbędne jest podejmowanie działań na różnych szczeblach. To, co się dzieje lokalnie, determinuje, czy żyjemy w przestrzeni przyjaznej.” – stwierdziła.

W konferencji brał udział również Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. Jego zdaniem ustawa o IPN jest „idiotyczna i zła”. Mówiąc o „nienawiści”, stwierdził, że „są tacy, którzy udają, że nie ma żadnego problemu. Pewnie można stracić na tym fragment elektoratu” – mówił.

Głos zabrał również Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, który nawiązując do rocznicy spalenia Wielkiej Synagogi w Białymstoku pozwolił sobie w tym kontekście nawiązać do… ONR. „Znając historię, musimy przeciwdziałać, chociaż nie zawsze się to udaje. ONR, niestety, działa legalnie. My nie mamy instrumentów, by im odmówić zgromadzeń. W Hajnówce burmistrz odmówił, sąd tę decyzję uchylił, i marsz się odbył.” – użalał się Truskolaski.

 

jewish.pl
REKLAMA

Komentarze