REKLAMA

KO złoży skargę do SN na działania Telewizji Polskiej. „To nie Duda wygrał wybory, tylko Kurski”

KO złoży skargę do SN na działania Telewizji Polskiej. „To nie Duda wygrał wybory, tylko Kurski”

W proteście wyborczym, który Koalicja Obywatelska zamierza złożyć do Sądu Najwyższego, ma znaleźć się również skarga na działania Telewizji Polskiej. Szef sztabu Rafała Trzaskowskiego Cezary Tomczyk mówił we wtorek o „fali nienawiści, fali manipulacji, propagandy, która była kierowana przez cały okres kampanii”.

REKLAMA

Koalicja Obywatelska złoży do Sądu Najwyższego protest wyborczy – poinformował we wtorek szef sztabu kandydata KO na prezydenta Cezary Tomczyk. Dodał, że Koalicja uruchomiła też stronę internetową z informacjami dla osób chcących złożyć wyborczy protest.

– Z całej Polski płyną do nas sygnały, że w wielu miejscach wyborcy zostali odprawieni z kwitkiem z komisji wyborczych. W wielu miejscach na kartach nie było pieczęci, że w wielu miejscach ludzie nie mogli dopisać się do specjalnego formularza i zagłosować poza granicami miasta – mówił Cezary Tomczyk podczas wtorkowej konferencji.

– Największy problem jest za granicą. Kilkaset tysięcy polskich obywateli zostało pozbawionych prawa do głosowania. 170 tys. głosów nieważnych, 110 tys. pakietów, które nie wróciły lub wróciły z błędami. To są wszystko sprawy, które nie zostały rozstrzygnięte – dodał.

Koalicja Obywatelska o działaniach Telewizji Polskiej

Polityk Koalicji Obywatelskiej mówił też o „całym systemie, który został stworzony po to, by Andrzej Duda mógł wygrać wybory”. – Ten system opierał się tak naprawdę o Telewizję Polską, opierał się o Jacka Kurskiego. Dzisiaj z całą pewnością można powiedzieć, że to nie Andrzej Duda wygrał wybory, tylko Jacek Kurski – mówił.

– Ta fala nienawiści, fala manipulacji, propagandy, która była kierowana wobec Rafała Trzaskowskiego przez cały okres kampanii, przez ostatnie 5 lat, kiedy Telewizja Polska działała na szkodę interesu publicznego, te sprawy będą musiały znaleźć wyjaśnienie – dodał.

Jak podaje Onet.pl, sztab Rafała Trzaskowskiego w pakiecie protestów wyborczych rzeczywiście złoży skargę także na działania Telewizji Polskiej. „Telewizja państwowa przez całą kampanię ostro Trzaskowskiego atakowała, jawnie promując Andrzeja Dudę. Debata przed pierwszą turą zorganizowana była w ten sposób, by pomóc Dudzie i zaszkodzić Trzaskowskiemu” – czytamy w tekście Andrzeja Stankiewicza.

Zgodnie z prawem, protesty wyborcze można wnosić do Sądu Najwyższego w ciągu trzech dni od dnia podania oficjalnych wyników wyborów prezydenckich przez Państwową Komisję Wyborczą. Termin ten upływa w czwartek o północy. Protesty, które zostaną wniesione po tym terminie, SN pozostawi bez dalszego biegu.

O ważności wyborów orzeka cały skład Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w ciągu 21 dni od dnia podania wyniku wyborów do publicznej wiadomości przez PKW.

Źródło: gazeta.pl

REKLAMA

Komentarze