REKLAMA

Kidawa-Błońska czy Jaśkowiak? Dzisiaj wynik „prawyborów” PO

Kidawa-Błońska czy Jaśkowiak? Dzisiaj wynik „prawyborów” PO

Dzisiaj, podczas konwencji krajowej, członkowie Platformy Obywatelskiej zdecydują kto będzie kandydatem PO w walce o fotel prezydenta RP.

REKLAMA

Trudno porównywać prawybory Platformy Obywatelskiej do tych organizowanych przez Konfederację. W tych drugich, za niewielką opłatą, może wziąć udział każdy. O wyborze kandydata PO zdecyduje siedmiuset uczestników konwencji, a więc posłowie i inni ważni działacze partii. W tak zwanych „prawyborach” PO startuje tylko dwójka polityków – Małgorzata Kidawa-Błońska i prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Wedle przecieków medialnych i informacji uzyskiwanych od polityków związanych z Platformą, poparcie dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej ma wynosić około 70%. Głosowanie jest jednak tajne i może się tak zdarzyć, że nie każdy chce się przyznać do chęci oddania głosu na prezydenta Poznania. Jacek Jaśkowiak zgłosił swój udział w prawyborach właściwie w ostatniej chwili. Panuje na ten temat kilka teorii spiskowych, także ze sobą sprzecznych.

ZOBACZ TAKŻE: W ten weekend kolejne zjazdy Konfederacji. Bosak się umocni?

Jedni twierdzą, że prawybory miały być fikcją, aby odciągnąć tylko uwagę od buntu młodych polityków PO wobec Grzegorza Schetyny. Tym samym zgłoszenie się Jacka Jaśkowiaka miało się okazać zaskoczeniem dla władz PO. Inna teoria mówi, że Schetyna ma konflikt z Kidawą-Błońską, a po cichu wspiera Jaśkowiaka. Wszystko okaże się już dzisiaj. Pojawiają się też informacje, że pozostałe partie z Koalicji Obywatelskiej, tj. Nowoczesna, Inicjatywa Polska czy Zieloni myślą o wystawieniu w wyborach własnych kandydatów.

REKLAMA

Komentarze