REKLAMA

Jest porozumienie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej. Brexit z umową

Jest porozumienie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej. Brexit z umową

Po wielu miesiącach negocjacji, zmianie rządu w Wielkiej Brytanii, po kłótniach i wielu innych problemach, prawdopodobnie mamy porozumienie ws. Brexitu!

REKLAMA

Pierwszy taką informację podał szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. „Tam, gdzie jest wola, tam jest porozumienie, mamy je!”. Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii twierdzi, że „mamy wspaniałą nową umowę”. O godzinie 15:00 rozpoczyna się szczyt Unii Europejskiej, którego głównym tematem będzie właśnie Brexti. Oczywiście jeszcze długa droga, żeby porozumienie weszło w życie.

Najpierw muszą ją zatwierdzić państwa członkowskie Unii Europejskiej, a następnie Parlament Europejski oraz brytyjska Izba Gmin. Chociaż dokładne zapisy nowej umowy nie są jeszcze znane, ponieważ radość z nowej umowy wyraził także premier Wielkiej Brytanii, można spodziewać się, że zrealizowane zostały żądania strony brytyjskiej. Będziemy informować o konkretnych zapisach nowej umowy.

ZOBACZ TAKŻE: Brexit już w październiku niezależnie od przeciwności

Chodzi tutaj przede wszystkim o kwestię granicy pomiędzy Republiką Irlandii, która jest niezależnym państwem i członkiem Unii Europejskiej oraz Irlandią Północną, która to jest częścią Zjednoczonego Królestwa i wraz z całą Wielką Brytanią opuści pod koniec października Unię. Można się spodziewać, że na irlandzką granicę nie wróci kontrola paszportowa. Nie wiadomo jeszcze, jak zachowają się ulsterscy unioniści.

REKLAMA

Komentarze