REKLAMA

Izba Gmin odrzuciła umowę Brexitu: „Wyjdziemy z UE 22 maja”

Izba Gmin odrzuciła umowę Brexitu: „Wyjdziemy z UE 22 maja”

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła rządowy projekt opuszczenia Unii Europejskiej. Chodziło o bezumowny Brexit lub przedłużenie procesu wychodzenia kraju ze wspólnoty europejskiej oraz udziału w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

REKLAMA

Za projektem opowiedziało się 286 posłów przeciw było 344 posłów. Izba Gmin tym samym odrzuciła pomysł na bezumowne opuszczenie UE lub też przedłużenie negocjacji oraz udział w wyborach do europarlamentu.

Czytaj więcej: Drozdowski: Armia europejska i sprawa Polska

Donald Tusk zaraz po ogłoszeniu wyników zwołał na 10 kwietnia przedstawicieli Rady Europejskiej – „W związku z odrzuceniem przez Izbę Gmin umowę o wystąpieniu, postanowiłem wezwać na 10 kwietnia Radę Europejską”.

Przed głosowaniem Premier Theresa May wzywała parlament do uszanowania decyzji obywateli, którzy w powszechnym referendum opowiedzieli się za opuszczeniem Unii Europejskiej.

„Jeśli nie zagłosujecie za tą uchwałą, ludzie będą pytali: dlaczego nie zagłosowaliście za brexitem? Popierając go, wysyłamy sygnał do opinii publicznej, że Wielka Brytania pozostaje przy swoim zdaniu i wyjdziemy z UE 22 maja” – mówiła May.

rmf24.pl

REKLAMA

Komentarze