REKLAMA

Ilu uchodźców przyjęła Polska przez ostatnie dwa lata? Oficjalne dane Urzędu ds. Cudzoziemców

Ilu uchodźców przyjęła Polska przez ostatnie dwa lata? Oficjalne dane Urzędu ds. Cudzoziemców

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak komentując na Twitterze artykuł portalu wPolityce.pl manipuluje w kwestii przyjmowania przez Polskę uchodźców. Przedstawiamy oficjalne dane Urzędu ds. Cudzoziemców.

REKLAMA

„Nonsens! Gdybyśmy przyjęli uchodźców to czy Bruksela ciągałaby Polskę razem z Węgrami i Czechami przed trybunał? Czy mnie, jako ministra SWiA, krytykowaliby: totalna opozycja, RPO i lewicowo – liberalne media?” – napisał na Twitterze minister Mariusz Błaszczak komentując w ten sposób artykuł portalu wpolityce.pl, który broni ministra Czaputowicza ws. jego słów dla francuskiego dziennika „Le Figaro”.

Minister Obrony Narodowej dopuszcza się w tym wpisie manipulacji, bowiem Polska przyjmuje uchodźców, a artykuł który komentuje, mówi o imigrantach, nie o uchodźcach. Jeżeli minister przestał już odróżniać uchodźcy od imigranta, to nie wygląda to najlepiej.

 

Fakty są takie, że Polska uchodźców przyjmuje coraz więcej z każdym rokiem i nie są to tylko Ukraińcy, jakby się mogło wydawać, lecz wiele innych narodowości, także krajów z Bliskiego Wschodu.

Szef Urzędu ds. Cudzoziemców przyznał w 2017 roku status uchodźcy 150 cudzoziemcom, w tym m.in. 17 Syryjczykom, 56 Ukraińcom, 14 obywatelom Federacji Rosyjskiej (Czeczenom) i 13 osobom pochodzącym z Iranu. Dla porównania, rok wcześniej tą formą ochrony objęto 108 osób (40 obywateli Syrii, 16 cudzoziemców z Ukrainy, 10 obywateli Federacji Rosyjskiej, 20 osób pochodzących z Turkmenistanu i 6 cudzoziemców z Tadżykistanu). To oznacza, że liczba osób, którym nadano status uchodźcy w roku 2017 wzrosła o 39% w porównaniu do roku 2016 – dane pochodzą z raportów Urzędu ds. Cudzoziemców.

Imigrantów również bardzo chętnie przyjmujemy. Od początku 2018 roku przyjęliśmy 3009 imigrantów z takich krajów jak: Afganistan, Algieria, Irak, Iran, Maroko, Tunezja, Turcja, Egipt, Bangladesz, Syria, Libia. Większość dostała zezwolenie tylko na pobyt czasowy, jednak spośród tych krajów, 163 imigrantów dostało pobyt stały i to zaledwie w ciągu ostatnich 4 miesięcy. Dane pochodzą z rządowej strony migracje.gov.pl. Najwięcej pozytywnych wniosków imigrantów wydaje Wojewoda Mazowiecki.

Z kolei oświadczenie MSZ nie daje odpowiedzi na wszystkie pytania, podczas gdy Czaputowicz mówi o 2700 imigrantach, w oświadczeniu czytamy o 3700.

NDIE.PL

REKLAMA

Komentarze