REKLAMA

Grupa duchownych, uczonych i intelektualistów chce, by Franciszek powrócił do autentycznej doktryny nt. kary śmierci

Grupa duchownych, uczonych i intelektualistów chce, by Franciszek powrócił do autentycznej doktryny nt. kary śmierci

Grupa 75 duchownych, świeckich uczonych i wybitnych intelektualistów zdecydowała się na bezprecedensowy krok i wystosowała otwarty apel do kardynałów Kościoła katolickiego, aby nakłonili oni papieża Franciszka do „wycofania się” z opublikowanej przed 2 tygodniami a opracowanej przez Kongregację Nauki Wiary i zaakceptowanej przez papieża zmiany w Katechizmie Kościoła Katolickiego.

Uznaje ona karę śmierci za niedopuszczalną. Jest to zmiana odwiecznego nauczania Kościoła, który aprobuje karę śmierci w przypadku, gdy jest ona jedynym sposobem na ochronę życia ludzi przed napastnikiem. Sygnatariusze listu domagają się, by papież powrócił do autentycznej katolickiej doktryny o karze śmierci.

Brak obrazka

Czytaj także: Papież Franciszek zmienia nauczanie Kościoła. Od teraz to jest “niedopuszczalne”

Portal lifesitenews.com przytacza wypowiedzi dwóch z podpisanych pod apelem duchownych.

Odwieczne nauczanie Kościoła na temat moralności kary śmierci nie może być usunięte nawet przez Biskupa Rzymu – tłumaczy ks. Gerald Murray, specjalista prawa kanonicznego. – Kościół zawsze nauczał, że kara śmierci nie jest per se niemoralna i może być stosowana sprawiedliwie w przypadku pewnych ciężkich zbrodni. Nauczanie to jest częścią Magisterium i nie podlega zmianie ani unieważnieniu. Papież nie ma uprawnień do zmiany nauczania Kościoła na temat wrodzonej moralności kary śmierci za ciężkie zbrodnie (…) Sprzeciwianie się (tradycyjnemu) nauczaniu Kościoła w kwestii kary śmierci nie jest rozwinięciem tego nauczania, ale raczej próbą obalenia go. Papież Franciszek mówi, że kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ narusza godność ludzką. Jest to zatem samo w sobie akt niemoralny, ponieważ nigdy nie jest moralnym obrażanie ludzkiej godności. Kościół nigdy nie nauczał, że kara śmierci obraża ludzką godność.

REKLAMA

Podpisałem (list), bo Jorge Bergoglio mocno wykroczył poza kompetencje urzędu, zmuszając katolików do wyboru pomiędzy odwiecznym nauczaniem wiary, potwierdzonym przez papieża Jana Pawła II a jego osobistymi poglądami na temat kary śmierci – ks. Andrew Pinsent, brytyjski fizyk i wykładowca Wydziału Teologii i Religii na Uniwersytecie w Oxfordzie.

 

dzienniknarodowy.pl

Zobacz także:

REKLAMA

 

REKLAMA

Komentarze